fbpx

ASIJSKÉ HŮLKY: Jste gurmán nebo nováček? Otestujte si své znalosti!?

29. ledna 2024

Čína, Japonsko a Korea – tři kulinářské velmoci, které obohatily svět nejen svými chutěmi, ale také svými zvyky při stolování. Hůlky se v Asii používají více než 5000 let a slouží nejen ke stolování, jsou také nedílnou součástí životní filozofie místních obyvatel. Tak schválně co o nich víte a co ne?

1.    Ve které z těchto zemí, se hůlky začaly používat jako první?
A) Čína B) Japonsko C) Korea

2.    Která země je známá používáním barevných a zdobných hůlek?
A) Čína B) Japonsko C) Korea

3.    Ve které zemi se jí hůlkami vyrobenými z nerezové oceli?
A) Čína B) Japonsko C) Korea

4.    Proč byly v Koreji původně používány stříbrné hůlky?
A) Jako symbol statusu B) Detekovaly přítomnost jedu v jídle C) Používaly se jen pro speciální královské bankety

5.    Ve které zemi jsou hůlky delší a silnější, aby se dosáhlo na jídlo podávané na velkých kulatých stolech?
A) Čína B) Japonsko C) Korea

6.    Seřaďte země podle délky hůlek, jaké se v nich používají, od té kde se jí nejdelšími hůlkami až po tu s těmi nejkratšími.
A) Korea B) Japonsko C) Čína

Řešení:

1.    A) Čína: Hůlky mají v čínské kultuře symbolický význam a jsou spojeny se štěstím, dlouhověkostí a rodinnou jednotou. Při zvláštních příležitostech, jako jsou svatby nebo narozeniny, je běžné darovat pár hůlek jako symbol přání všeho dobrého. S délkou od 18 do 28 centimetrů, jsou ideální k odebírání sdílených jídel umístěných ve středu kulatých stolů zvaných Lazy Suzy.

2.    B) Japonsko: Japonské hůlky mají obvykle délku od 20 do 24 centimetrů a jsou často zdobené složitými vzory. Vyrábějí se z různých materiálů, včetně dřeva, plastů, nebo vzácných materiálů jako slonovina nebo stříbro. Mají špičatější konec. Pro specifické účely se používají různé typy hůlek, například dlouhé hůlky na grilování a kratší hůlky na servírování.

3.    C) Korea: Korejské hůlky mají typicky délku od 18 do 22 centimetrů a jsou známé svým plochým a obdélníkovým tvarem s tupým koncem, který usnadňuje uchopení potravin. Díky přítomnosti malého žlábku nebo hřebene poblíž špičky pomáhají hůlky předcházet sklouznutí potravin. Správná etiketa hůlek je v korejské společnosti vysoce ceněna. K hůlkám se prostírá také lžíce, kterou se tu jí rýže i polévka.

4.    B) Detekovaly přítomnost jedu v jídle: V minulosti byly v Koreji používány hůlky z čistého stříbra, které měnily barvu při kontaktu s jedovatými látkami.
5.    A) Čína: Čínské hůlky jsou ideální pro tradiční čínské jídlo, kde se často sdílí umístěné ve středu velkého kulatého stolu.

6.    A) Čína B) Japonsko C) Korea