fbpx

„Covid etiketa“ ve znovuotevřených restauracích

26. května 2020

Restaurace sice opět otevírají, ale v tak trochu jiném kabátě, než jsme byli zvyklí. Není asi v našich silách teď přesně předpovědět, jak budou vypadat restaurace po covidu, ale určitě lze už nyní popsat několik klíčových změn, na které jako hosté musíme být připraveni, pokud se kamkoli vypravíme, a to nejen z hlediska etikety. Pandemie jednoznačně mění naše hygienické návyky, ale i normy, podle nichž budeme posuzovat kvalitu restaurace. Kromě perfektní obsluhy a skvělého jídla i pití bude teď jedním z klíčových ukazatelů také naše bezpečnost. Co vše tedy bude jinak, když se dnes vypravíte na oběd či večeři?

 

 1. Potkat se a pozdravit. Podání ruky, polibky, vřelé objetí, to vše je pro teď na veřejnosti tak trochu minulostí. Pomalu, ale jistě je po celém světě nahrazuje „jen“ pozdravení doplněné přátelským přikývnutím a úsměvem nebo lehký úklon s rukama na hrudi po vzoru indického namasté.
 2. Něco jako nový jídelní řád byste coby hosté měli objevit již u vchodu do restaurace a rozhodně také na stránkách provozovny, abyste ho mohli dopředu nastudovat a rozhodnout se, zda „jít, či nejít“. Mělo by v něm být totiž uvedeno vše od požadovaného používání roušky, nastavení sociální distance až např. po to, zda Vám budou číšníci před vstupem měřit teplotu. Důvod je jednoduchý: v každé zemi se nezavádějí stejná opatření a věřme, že cestovat se zase brzy začne.
 3. Nezapomeňte si svou roušku. Světoví odborníci na etiketu i stolování radí sundávat ji pouze ve chvíli, kdy se potřebujete najíst nebo napít. Jinak si ji máte na obličeji ponechat s ohleduplností vůči jiným hostům a číšníkům. Působivé by bylo vždy ji dokázat sladit se svým oblečením, pokud se vypravíte do společnosti. Myslím, že se to vyplatí – vypadá to totiž, že zřejmě ještě nějakou dobu zůstane nepostradatelnou součástí našeho šatníku.
 4. Nenechte se zaskočit tím, že některé restaurace možná stanoví časové limity na dobu, po kterou hosté budou moci stolovat, aby kvůli sníženému počtu míst k sezení z důvodu zachování sociálního odstupu mohli optimalizovat svůj zisk. Toto opatření by bylo pro mnohé z nás asi velmi nepříjemné, ale pokud se tak stane, přijměte ho s glancem a rozhodně si tím nenechte pokazit svůj gastronomický zážitek.
 5. Očekávejte, že bude stoupat v oblibě rezervační systém. Personál bude mít s přesným časovým harmonogramem i počtem hostů snadnější možnost dostát všem dezinfekčním i dalším restrikcím. Myslete na to, že každé místo po zákazníkovi před Vámi musí číšníci vždy náležitě vyčistit, než Vás jako dalšího hosta usadí.
 6. Snažte se být dochvilní více než kdy předtím. Vyhnete se tak hromadění v hale restaurace, kde se kvůli pozdnímu příchodu hostů může vytvořit potenciální nebezpečná zóna.
 7. Při příchodu do restaurace si rozhodně vždy vydezinfikujte ruce. Roušky mohou chránit ostatní, ale nenahrazují mytí rukou ani sociální distanci.
 8. Nečekejte krásně prostřený stůl, ten bude pro nějaký čas zřejmě také minulostí. Ze stolů z bezpečnostních důvodů pravděpodobně zmizí i založené kořenky, karafy na vodu, ubrousky atd. Prioritou je zajistit, aby hosté jedli z hlediska bakterií a virů z co možná nejčistšího nádobí a pili z nedotčených sklenic.
 9. Ve snaze minimalizovat riziko přenosu choroboplodných zárodků mezi hosty a zaměstnanci restaurace bude obsluha řešit i nabídku menu. Některé restaurace Vás mohou požádat, abyste si menu nastudovali online, žádné Vám fyzicky neodprezentují, jiné Vám nabídnou výtisk na jedno použití, který si následně budete moci odnést domů.
 10. Vždy dodržujte požadovaný odstup. Sociální distance samozřejmě změnila způsob, jakým všichni přistupujeme k fyzickému kontaktu. Sdílet jídlo či pití je tedy prozatím také tabu. Dokonce i v Číně, kde má příprava „hot pot“ více než dva tisíce let starou tradici a sdílení jídla na kulatých stolech je oblíbeným zvykem, dochází v posledních dnech k velkým změnám. Každý host dostává k jídlu dva druhy hůlek: černé a bílé. S těmi černými si smí servírovat jídlo ze společných talířů, bílými pak jídlo ze svého talíře konzumuje. Restaurace, kde se servíruje „hot pot“, zaznamenávají razantní pokles klientů.
 11. Noste si vlastní pero a podepisujte jím účtenky. Vypadá to sice jako malá bezvýznamná věc, ale asi je každému jasné, kolik lidí se ho mohlo dotknout před Vámi, a tudíž asi úplně nejčistší nebude.
 12. Cvičte svoji trpělivost! Jelikož se restaurace a další zařízení učí za chodu postupně přizpůsobovat novým zvykům tak, aby maximalizovaly bezpečnost svých zákazníků, nezapomeňte vždy na dobré mravy bez ohledu na to, jak je pro Vás celá nastalá situace nekomfortní. Bude mnohem snazší přijímat vše nové v klidu a s pochopením než v afektu.
 13. Neočekávejte, že Vám při příchodu do restaurace obsluha automaticky otevře a zavře dveře automobilu nebo restaurace, odloží a pomůže obléci kabát. Vše je a bude teď více než kdy jindy ve Vaší režii, otázkou Vaší volby a míry bezpečnosti.

 

Doba se zkrátka mění a trendy ji následují. Nová realita nám naznačuje, že přinejmenším v krátkodobém horizontu jsme dnes více než kdy jindy všichni na pomyslné jedné lodi a nezbývá nám než být trpěliví a laskaví k sobě i ostatním.