fbpx

„Covid etiketa“ a svatby

1. června 2020

„Mnoho zmůže síla duše, mnoho víra, více naděje, ale všecko zmůže láska.“ (Jaroslav Vrchlický)

 

Etiketa je sice již letitá dáma, ale stále trendy a jde s dobou. To, na co dnes musí reagovat, úplně pozitivní není, ale situace si to žádá. Covid rozvířil svět a zatočil pravidly a letitými zákonitostmi napříč obory i kontinenty. Bohužel se mu neubránila ani jedna z těch nejúžasnějších oslav a událostí v našich životech, jakou je svatba. Rozhodla jsem se proto sepsat blog, v němž se Vás pokusím provést změnami, které má tento rošťák na svědomí. Není jich sice málo, ale můžete se spolehnout, že to, co nám rozhodně nesebere, je pozitivní a zábavný duch celé této události, protože takovou sílu zase nemá.

 

CO NÁM TEDY VŠECHNO VZAL A NAOPAK DAL:

Dezinfekce jako nová součást výzdoby

První dárek, o který jsme asi úplně nestáli, je dezinfekce. Dezinfekční produkty donedávna rozhodně nepatřily mezi základní prvky svatební výzdoby, dnes je ale všechno jinak a je třeba s nimi rozhodně počítat. Právem na Vás jdou mdloby a ptáte se, jak plastovou, většinou ne úplně designovou lahvičku dát k dispozici hostům a nepokazit si celou jinak dokonale sladěnou výzdobu. Můžete je např. vybavit hned při příchodu osobní lahvičkou s dezinfekcí vyrobenou na míru a sladěnou s výzdobou, která, i když ji ihned neschovají do kabelky, bude na stole vypadat, že tam rozhodně patří. Nebo co se toho nebát a prostřít na stůl hygienické dezinfekční ubrousky, které vložíte do obalu vytvořeného na míru a se jmenovkou každého hosta třeba místo vizitek a proměníte je v dokonalý designový novodobý prvek slavnostní výzdoby? Vy ale určitě přijdete i na další nápady, kreativitě se meze nekladou.

Roušky a rukavice jako nový trend

Přiznávám, že tato kombinace i mým uší zní trochu zvláštně, takový svatební Hannibal Lecter, ale i tady mám nápad: Co povýšit tuto povinnost na hravý designový doplněk? Roušky bych třeba nabízela všem hostům přesně v takových barvách a vzorech, které by byly v souladu s celkovou výzdobou. Za pár let, až si budete prohlížet fotky, budete jedineční. Můžete to potomkům prodat s úžasným příběhem: víš, to byla ta doba, kdy…, bylo to výjimečné, ale naše a jiné. Nebo to nechte na hostech a věřte, že je oni sladí se svým oděvem. A rukavice? Ty mohou hosté jednoduše vnímat jako „běžný“ doplněk formálního oděvu. Nic netradičního, naopak v historii elegantní součást slavnostního dress code.

Obřady a sociální distance

 Svatební obřadní síně budou upřednostňovat prostor pro stání hostů, což jim umožní být v takové vzdálenosti od nejbližšího souseda, ve které se cítí pohodlně. Nezlobte se ani na úředníky, pokud Vás jako svatebčany požádají, abyste během obřadu stáli o něco dále od sebe, než by pro Vás bylo přirozené. Ti, kteří dávají přednost sezení, musí očekávat, že sedadla budou od sebe určitě více vzdálena, než bylo doposud běžné.  

Špalír 

Proč by ne, sice bude o něco delší vzhledem k tomu, že hosté vedle sebe budou stát ve větších vzdálenostech než dříve, a Vy jen projdete, usmějete se a lehce pokývnete hlavou. Nikdo z hostů by se touto tradicí neměl cítit ohrožený.

Tak trochu jiný bufet

Často žádaná a pohodlná forma stravování, s níž se jako s mnoha jinými jistotami budeme muset alespoň dočasně rozloučit. A když na ní přece jen budete trvat, pak radím raději každé jídlo přikrýt gloši, servírovat jen malé porce, a jakmile se sní, doplnit. Pověřte také někoho, aby ohlídal, že každý host disponuje dvěma sadami příborů. Tou jednou si pouze servíruje na svůj talíř jídlo ze společných talířů a druhou pak samotný pokrm konzumuje. Ochrana zdraví hostů je dnes nanejvýš důležitá.

Tanec 

Tanec je neopomenutelnou součástí svateb a těžko si bez něj svatbu představit. Pokud budete chtít být opatrní, pak jedno z řešení může být např. vytvoření více míst, kde se bude moci tančit.
A pochopitelně v menším počtu osob. Pokud máte tu možnost, pak parket pod širým nebem je také skvělé řešení. Tím vším se dá možné riziko nákazy určitým způsobem eliminovat a Vy tak nebudete muset tanec jako nedílnou součást svatby oželet.

 

NOVÉ TRENDY VE SVATEBNÍCH OBŘADECH A HOSTINÁCH

Mikrosvatby 

Když se podíváte na plusy takové mikrosvatby, možná si ji zamilujete. Je to velmi intimní svatební oslava s omezeným počtem hostů, která Vám ale na druhou stranu dovoluje zažít jedinečný zážitek na takových místech, kam byste se s větším počtem lidí nikdy nevměstnali. A za čas, až to půjde, můžete uspořádat velkou oslavu se všemi, kteří se této malé zúčastnit nemohli. Mikrosvatba Vám pravděpodobně ušetří i nějaké ty finance, které se na pozdější akci budou více než hodit.

Virtuální svatba

Je to jedinečný způsob, jak prožít intimní svatbu jen s těmi nejbližšími, vytvořit opravdu pompézní a magickou atmosféru za zlomek ceny a mít z ní vlastně na památku takový veřejnější film pro ty, kteří se nemohli zúčastnit. A také naprosto ideální pro případy, kdy větší část hostů je ze zahraničí a vzhledem k omezení cestování je pro ně šance na účast takřka nulová. Jedná se tak o užitečný nástroj, jak prožít tento velký moment na dálku.

Svatby pod širým nebem slibují více volnosti

Davy hostů shromážděné uvnitř místnosti budou stále pravděpodobně vyvolávat obavy. Co to tedy pojmout jinak a uspořádat obřad i hostinu pod širým nebem?

 

Nové „tipy“ na svatební oslavy 

Pokud bude vliv sociálního distancování a omezení shromažďování velkých skupin pokračovat, pak bude pro páry nezbytnou nutností přizpůsobit tomu i styl svatebního obřadu a následné oslavy. Můžete zvolit např.:

Oslavu na směny 

Zní to legračně, ale proč ne? Vždy pozvete na oslavu jen povolené množství hostů a časově ji ohraničíte, pak se s nimi rozloučíte, vše řádně vyčistíte, vydezinfikujete a přivítáte další hosty.  Účelem tohoto opatření je zachovat možnost oslavit Váš den v přesně stanoveném termínu se všemi pozvanými hosty a zároveň dodržet zásady společenského distancování i omezení počtu shromážděných.

Multioslavu 

Můžete uspořádat více samostatných akcí najednou s omezeným počtem hostů, kteří jsou si jako skupina blízcí, a vždy se každé z nich na nějakou chvíli promítnout a pobavit se s danou skupinkou pozvaných. Někde může probíhat večeře, jinde recepce či následující den brunch. Na rozdíl od oslavy na směny tato může trvat třeba celý víkend. Opět neohrozíte ani svoji bezpečnost, ani bezpečnost hostů a dostojíte všem pravidlům.

 

Dobrá rada na závěr: svatební webové stránky

Přestože nejsme zrovna velkými příznivci řešení věcí na dálku a elektronicky, musím uznat, že kdybych se dnes vdávala, určitě bych si jako svého pomocníka pořídila svatební webové stránky. Doba je turbulentní, a tak aby se mí hosté cítili bezpečně a byli stále informováni, neváhala bych si je nechat vyrobit. Je to za mě dnes ten nejlepší způsob, jak zůstat v neustálém kontaktu se svými hosty. Můžete s nimi také online sdílet podrobnosti o ubytování, dopravě i veškerých hygienických a bezpečnostních opatřeních. Ušetříte tak spoustu času stráveného telefonováním a vysvětlováním všech změn či drobných úprav každému z pozvaných jednotlivě.

Věřím, že z mého článku je patrné, že kdykoli nastane problém, vždy také existuje řešení. Rozhodně se nemusíte bát, že se Váš velký den neuskuteční. Je jen otázkou kdy a jak. Nevzdávejte to a věřte, protože i přes všechny viry na světě bude určitě tím nejúžasnějším zážitkem. Vždyť svatba je přece oslavou lásky, a ta, jak známo, hory přenáší! 

 

FAQ

Jak při náhlém nařízení o omezení počtu hostů najednou zrušit pozvání těm, kteří byli původně pozváni?

Možná můžete tak trochu alibisticky začít tím, že necháte své hosty, aby rozhodli za Vás. Zašlete jim malý dotazník, kde se jich jednoduše zeptáte: „Pokud se naše akce bude konat v plánovaném termínu, nebude Vám vadit se jí zúčastnit?“ Jestli někteří odpovědí, že je jim to líto, ale necítili by se příliš komfortně, pak přesně o ně se Váš seznam hostů automaticky pokrátí. Pokud přesto ne natolik, abyste dostáli novým restrikcím, a budete se muset rozhodnout, které z dalších hostů ze seznamu vyloučíte, pak volte ty, s nimiž máte možnost se vidět pravidelně a nejsou Vašimi rodinnými příslušníky. Když zvolíte slušnou formu sdělení, určitě to pochopí a přijmou. Vzhledem k současným událostem kolem koronaviru všichni vědí, že setkávání může být z hodiny na hodinu omezené, takže každý někde podprahově počítá s tím, že k tomu může dojít. Touto taktikou zajistíte, že většina lidí bude mít příležitost to s Vámi nějakým způsobem oslavit, jen jedni dříve a druzí později. Jakmile svůj konečný zmenšený seznam hostů dotvoříte, nejjednodušším způsobem, jak to dát vědět těm, kdo se na něj bohužel nevešli, je zatelefonovat jim. Skutečnost, že to uslyší od Vás osobně s vysvětlením, jim rozhodně usnadní pochopit celou situaci. Ujistěte je, že se těšíte, že to spolu i tak v budoucnu rozhodně dodatečně a dostatečně oslavíte. Nedoporučuji Vám posílat hromadný e-mail nebo vkládat tyto informace na Váš svatební web. Někteří z těch citlivějších by mohli nabýt dojmu, že pro Vás nejsou tak důležití, jak si mysleli.

Jak dát vědět hostům, že svatbu rušíme úplně? 

Pokud máte svůj svatební web, vložte na něj zprávu informující hosty o Vašich změněných plánech. Podívejte se na seznam hostů a určete, který styl oznámení je pro koho vhodnější: tištěná, nebo elektronická podoba, případně obojí. Pokud Vás celá situace trápí natolik, že se na to necítíte, pak tento úkol delegujte na někoho ze svých blízkých nebo se dohodněte s tím, kdo Vám oslavu pomáhá zorganizovat.

Mohu obléci své šaty dvakrát?

Myšleno např. při mikrosvatbě a poté při obřadu pro širší publikum ve „svobodnějších“ dobách, kdy s manželem znovu stvrdíte svůj svatební slib. Nebo si je budete chtít vzít i na recepci, protože obřad jste měli o pár měsíců dříve… Krátká, jasná odpověď: Samozřejmě! Právě naopak. Hosté budou určitě chtít, aby si je nevěsta oblékla, aby to měli zkrátka se vším všudy. Pokud jde o šaty v těchto jiných dnech, neexistují žádná pravidla. Vězte, že máte naprostou svobodu vyjádřit svůj osobní styl. Závoje a různé doplňky mohou z jedněch šatů vytvořit tolik variací, že budou vypadat jedinečně pro každou příležitost. Také za ně většinou utratíte spoustu peněz a máte k nim jedinečný vztah, takže obléci je dvakrát se rozhodně vyplatí. Krásné šaty si zaslouží co největší publikum!

Máme vůbec vytvářet registr svatebních darů, když moc dobře víme, že někteří naši hosté ztratili práci, a tudíž i příjem?

Nechte na hostech, ať zvolí oni, ale přidejte uctivou poznámku. Je v pořádku vytvořit registr dárků, hosté moc dobře vědí, že jste nad touto situací neměli žádnou kontrolu, a kvůli okolnostem byste si neměli nechat ujít nic, co k pravé svatbě patří, a to jsou i dárky. Pamatujte ale, že svatební dary nejsou v žádném případě povinné. Do svého seznamu dárků proto přidejte např. poznámku, kde se říká: „Chápeme, že mnoho z Vás utrpělo ztrátu příjmů v důsledku Covid-19. V žádném případě tedy od Vás jako hostů neočekáváme žádné dary a největším potěšením pro nás bude setkat se s Vámi. Chceme Vás ale ujistit, že za každý dárek, který i přesto obdržíme, budeme neskutečně vděční.“ Šikovnou taktikou je přidat do něj i nějaké tzv. barterové dárky na služby a zábavu. Kdo říká, že nabídka na vymalování obývacího pokoje, údržbu zahrady nebo kadeřnické služby není úžasný dárek? Zvažte výměnu myšlenky fyzických a peněžních darů za služby a zábavu. Až omezení skončí, beztak budete chtít trávit spoustu času s lidmi, které milujete, proč to tedy celé nepropojit?

Pokud svatbu zrušíme, co s naším seznamem darů? 

Bohužel, pak je zdvořilé seznam darů zrušit také.