fbpx

Jak a co odpovědět na zvídavé a ne vždy úplně příjemné otázky

28. října 2019

Nevíte, jak odpovědět na některou z těchto otázek: kolik peněz vyděláváte, kolik Vám je let, kolik jste zaplatili za koupi Vašeho domu, zda jste stále nezadaní, kolik jste přibrali nebo zhubli, kdy máte termín porodu nebo kdy už konečně plánujete založit rodinu? Upřímně, komu z nás se chce na takové otázky vůbec reagovat? Jenže někdy prostě není zbytí. Všichni totiž určitě máme stejnou zkušenost. Ti, kdo se takhle zeptají, jsou většinou velmi neodbytní. Takže jak na ně a jak z toho ven?
Bezesporu jednou z cest je odpovědět pravdivě a pro jistotu rychle změnit téma. Jenže to za mě není vždy úplně to pravé ořechové. Nemusí každý vědět, kdy se zrovna chystám porodit nebo jestli jsem o dvě kila těžší, ostatně k čemu mu to je? Každopádně čeho je třeba se vždy vyvarovat, je dát na sobě znát jakékoli emoce. Někdo, kdo má žaludek se ptát právě na takové věci, Vám vážně nestojí za to, abyste se snížili na jeho úroveň a stejně drze, jako se ptá on, jste odpovídali i Vy. Pokud je to možné, odpovězte s humorem a pak každopádně rychle změňte téma a doufejte, že jste „zvědavci“ zavřeli ústa. Ano, vím, lehce se to píše, ale Vás asi zajímá, co přesně odpovědět, abyste se ho tzv. s noblesou zbavili co nejrychleji. Tak to vezměme hezky popořádku…
Co když se někdo úporně zajímá o to, kolik vyděláváte? Nemusíme si nic namlouvat, tohle je zrovna otravná, nicméně tak trochu běžná otázka.
Nejjednodušší odpovědí je s omluvou konstatovat, že se o svých příjmech s nikým jiným než se svým partnerem nebavíte a nikomu jinému se tudíž s touto informací nesvěřujete. Většině zvědavců byste tím měli sebrat vítr z plachet a udusit v nich touhu vědět víc.
Další cestou je reagovat tak trošku šalamounsky a odpovědět vtipně, např.: „Dost na to, abych zaplatil své účty a užíval života.“ Nebo: „Ne dost na to, abych si mohl dovolit vše, po čem toužím.“ Každopádně já bych si neodpustila dovětek: „A co Vy?“ Není to drzé jen na hrubý pytel hrubá záplata.