fbpx

Stručný průvodce DRESS CODE pro muže i ženy_1/2

24. února 2020

Stručný průvodce dress code pro muže i ženy

 

Víte, že si první dojem z člověka, se kterým se seznámíme, vytvoříme už během 30 vteřin? Podle výzkumu emeritního profesora psychologie Alberta Mehrabiana z 55 % z toho, co má na sobě, z 38 % z toho, jak se prezentuje, z řeči těla a tónu hlasu a jen ze 7 % z toho, co říká. Oblečení je tedy, ať se nám to líbí nebo ne, viditelně nejdůležitějším parametrem, a je tedy třeba ho vzít skutečně vážně. Co dělat, když jste pozváni na ples nebo jinou slavnostní událost a pozvánka se hemží samými cizími slovy jako např. Black tie nebo Lounge suit a vy potřebujete nebo toužíte udělat skvělý první dojem? Možná zrovna tyto pojmy znáte, a dokonce i přesně víte, k čemu Vás zavazují, rozhodně Vás nepodceňuji. Přesto si Vám troufám doporučit, alespoň po očku, skouknout následující řádky. Pokusila jsem se Vám totiž sesumírovat stručného průvodce dress code a to zvlášť pro muže i ženy. Možná v něm natrefíte na nějakou cennou informaci, která Vám do teď zůstávala skryta a díky které se Vám od teď podaří kdykoli docílit přesně takového skvělého prvního dojmu, který jste si předsevzali.

 

Tvořte si vlastní identitu a dejte přednost kvalitě

Pro obě pohlaví jednoznačně platí, že oděv by měl vypadat, jako by byl ušitý pro Vás a rozhodně ne jako dědictví po starším sourozenci. Pozor tedy na výběr správné velikosti. Musíte se vždy cítit přirozeně. Dejte předost raději kvalitním kouskům před těmi z výprodeje. Věřte, že Vám v šatníku rozhodně déle vydrží. Oblečení by mělo být doplňkem Vás samotných. Nenechte se svazovat příliš klasikou, trochu zariskujte a vytvořte si vlastní identitu. Při výběru oděvu vždy zvažujte barvu, střih, strukturu i charakter materiálu, vzor a potisk a v neposlední řadě také střih, který padne Vaší figuře.

 

 

Pro muže

 

Sako, kalhoty, košile, kravata

Pamatujte si pár osvědčených pravidel jako např. že jednořadé sako vždy prodlužuje postavu. Může mít dva až čtyři knoflíky, s tím že ten poslední v žádném případě není nikdy zapnutý. Dvouřadé sako působí formálněji, nezeštíhluje příliš postavu a zpravidla se nosí se všemi knoflíky zapnutými. Co se týká košil, pak francouzský límeček je nejformálnější, italský dodává profesionální vzhled, ale je méně formální, knoflíčkový působí ležérněji a nosí se se sportovnějšími vázankami. Dbejte na to, aby horní část límce nad sakem byla z poloviny viditelná, vázanka, aby byla umístěna perfektně do středu a harmonicky ladila se sakem. Košilový límeček by měl přesahovat přibližně 1,3 cm přes zadní část límce saka. Vyhněte se rozevřenému saku, bude pak působit, jakože nesprávně padne. Rukáv košile by měl být minimálně o cca 1,3 cm delší než rukáv saka. Nohavice u kalhot by se v momentě, kdy ohnete koleno, měla právě v koleni „zlomit“ a puk by pak měl tvořit linii nad střední osou bot.

 

Boty

Formální oděv je doplňte párem šněrovacích bot ve stylu Oxford nebo Derby, černých nebo hnědých, když je oblek světlejší barvy. Nejelegantnějším typem jsou polobotky Oxford. Nejlépe se hodí k oblekům na slavnostní příležitosti i pro formální oblečení do práce. Derby mají šněrování a jazyk pod tkaničkou a je viditelný, jsou vhodné pro casual business styl i jako obuv pro volný čas. Klasické mokasíny nemají šněrování ani přezku, jsou pohodlné, hodí se pro uvolněný business casual nebo na volný čas. Ještě zmíním monk strap obuv, ta nemá tkaničku a na boku ji uzavírá jedna nebo více spon. Je to velice elegantní bota, kterou můžete nosit pro formální příležitosti i volný čas.

 

Ponožky

Ponožky by neměly být vidět a vždy volíme nejtmavší harmonické tóny: černé, tmavě šedé, tmavě hnědé. Bílým ponožkám se u slavnostnějšího oděvu vyhýbáme. Přírodní vlákna zmírňují pocení.

 

Pásek

U pásků se řiďte třemi základními pravidly:

 • Opasek i spona musí ladit s ostatními doplňky: botami, taškou, hodinkami i manžetovými knoflíčky.
 • Pásek by měl být vyroben z kvalitní kůže – vypadá nejlépe a nejdéle vydrží. Výjimkou mohou být pouze látkové opasky pro volný čas.
 • Mějte jeden černý a jeden hnědý.

Formální pásky jsou vyrobeny z hladké kůže a mají jednoduchou kovovou přezku. Ideální šířka pásku je 3,5 centimetru. Na formálnější akce se hodí černý opasek. Hnědý zase doplní váš business outfit.

 

Co si obléci, když na pozvánce stojí:

Black tie

Velmi často se požaduje jen na gala večerech, speciálních plesech a formálních svatbách. Vynosit ho můžete až po 18. hodině.

 • Smoking z jemné vlny s nejčastěji špičatými klopami potaženými lesklým materiálem, u těch luxusnějších hedvábím, a černé zužující se kalhoty ze stejné látky s lampasy.  U jednořadového saka je pouze jeden knoflík, u dvouřadového čtyři, tam poslední knoflík zůstává rozepnutý.
 • Kalhoty mohou být zakončeny klasicky nebo manžetami v šířce 3,5-4 cm.  Nenosí
 • se s páskem, předepsané jsou šle.
 • Bílá formální košile bez prsní kapsičky z jemné, hladké a škrobené bavlny nebo hedvábí. Klasický měkký límeček ohrnutý dolů. Dvojité manžety s manžetovými knoflíky. Zapínání košile může se skrytými knoflíky nebo klasickými s viditelnými knoflíky. Pokud jsou knoflíčky vidět, musejí být ozdobné, například perleťové nebo stříbrné a ladit s manžetovými knoflíčky.
 • Černý motýlek z „barathey“ nebo hedvábí, musí být pevně uvázaný.
 • K smokingu s jednořadým zapínáním je možno nosit smokingový pás (cummerbund) se sklady nahoru místo vesty.  Večerní vesta je preferovanou variantou, ale stále je nepovinná.
 • Boty pro večerní příležitosti by měly být černé lakýrky s uzavřeným šňěrováním nebo tzv. perka. Boty by neměly mít prošitou špičku ani dekorativní prošívání (brogue).
 • Ideální jsou černé hedvábné podkolenky.
 • Vhodným typem kabátu pro chladnější počasí je Chesterfield, Covert Coat nebo Macintoshv černé nebo tmavě šedé barvě.

Pro zajímavost Smoking má původ ve Spojeném království. Původní dinner jacket se vyvinul z jezdeckého oděvu v raně viktoriánském období a eventuálně našel své využití uvnitř domu. Muži si nechávali šít ze stejného sametu jako župany. Měl dobrou schopnost absorbovat zápach z cigaret – odtud název. Později se smokingy vyráběly z černé vlny, aby byly elegantní na nošení v jídelně. Společenská přijatelnost tohoto oděvu byla zaručena, když jej v roce 1860 přijal za svůj nejstarší syn královny Viktorie, Prince of Wales.

Pozn. U black tie optional platí to samé jako u black tie. U creative black tie oživte smoking barevným smokingovým pásem a s ním slaďte motýlka, případně i kapesníček.

White tie (hobit/ cravate blanche)

Večerní společenský oblek se často označuje jako „white tie“. Nosí se vyjímečně při velmi formálních příležitostech.

 • Jednořadý černý frak s kalhotami s vysokým pasem ze stejné černé látky, které mohou mít dvojité lampasy. Nenosí se pásek, pouze šle.
 • Košili s odnímatelným stojatým límcem z bavlny také tkané ve vzoru piqué nebo marccela s perleťovými, bílými, stříbrnými nebo manžetovými knoflíčky z bílého zlata.
 • Bílý hedvábný ručně skládaný motýlek.
 • Bílou jedno nebo dvouřadou vestu z piqué bavlny. Frak se rovněž může nosit na velmi formální denní ceremoniály, ale s černou vestou.
 • Černé lakýrky bez prošívání, oxfordky nebo pumpky a dlouhé černé ponožky.
 • Kapesní hodinky s řetízkem.
 • U oficiálních příležitostech se často dress code „white tie“ neboli frak vyžaduje s „decorations“ tzn. i s řády.
 • Cylindr nebo bílá šála může být vhodným doplňkem.

Standardní morning dress:

 • Žaket s dlouhým šedým nebo černým vlněným sakem s dokulata zastřiženými šosy.
 • Vesta, šedá nebo žlutohnědá s dvouřadovým zap ínáním.
 • Bílá formální košile s pevným límečkem, z bavlny, lnu nebo hedvábí;  měla  by  být  s dvojitými manžetami, pokud se  nosí  s  dlouhou  vázankou nebo s jednoduchými manžetami, pokud se nosí s kravatou, jako například na svatbách.
 • Černé formální kalhoty nebo kalhoty s šedými proužky (tmavě šedé v případě morning dress), dva saténové sámky vedoucí po stranách nohavic. Žádné záložky ani poutka na pásek, neboť se nosí se šlemi.
 • Černé šňěrovací polobotky, bez prošité špičky nebo dekorativního prošívání (brogue) a k nim černé vroubkované hedvábné ponožky po kolena.
 • Formální šedé rukavice, z      kůže, semiše nebo jemné kůže chamois. Nosí se však spíše v ruce než na ruce a nejsou povinné.
 • Manžetové knoflíky, přednostně perleťové.
 • Z doplňků je vhodný cylindr, hůlka nebo deštník.

Pozn. Jedná se o nejformálnějším dress code pro denní příležitosti

 

Méně používané dress code

 1. Lounge suit neboli neoficiální suit – Sako s kalhotami ze stejné látky, v tmavé barvě pro většinu večerních příležitostí. Velmi tmavé, pokud se nosí při předepsaném dress code „black tie optional“. Během dne jsou tmavé barvy nejvhodnější v zimě, zatímco v létě jsou vhodnější světlejší barvy. Košile s límcem, ideálně bílá, s dvojitými manžetami a manžetovými knoflíky. Tradiční vázanka. Motýlek je přijatelný, ale velmi neobvyklý a neměl by se v tomto případě nosit. Tmavé šněrovací polobotky s tmavými ponožkami. Náramkové hodinky, analogové, velmi kvalitní. Pro muže představuje „lounge suit“ nebo „neformální“ společenský oděv v podstatě totéž, co profesní business oděv. Tento dress code se tradičně nazývá jako „neformální“. Tam, kde je u dress code na pozvánce uvedeno „neformální“, může být vhodné ověřit, zda „neformální“ znamená „lounge suit“ nebo „cocktail dress“ nebo  „smart  casual“,  neboť  zde často vznikají zmatky.
 2. Festive casual – slavnostní, ale neformální, například barevné sako doplněné světlými kalhotami košilí a ascot tie (kravatovou šálou)
 3. Summer casual – tričko do saka, lehké letní kalhoty, mokasíny i bez vyšších ponožek
 4. Business formal – společenský oděv do zaměstnání a pro společenské příležitosti. Reprezentativní oděv, který mužům přidá na důvěryhodnosti a sebevědomí. Pánský oblek, jednobarevná košile s dlouhým rukávem, vázanka a polobotky s tkaničkami. Jako doplňky náramkové hodinky včetně moderních chytrých hodinek, k manžetovým košilím pár manžetových knoflíčků a případně kapesníček do náprsní kapsičky saka.
 5. Smart casual – sako (ne z džínoviny) ladící s kalhoty, plátěné kalhoty nebo elegantní módní džíny jsou přijatelné. Košile s límečkem je nejlepší volba. Tričko s límečkem nebo tenisová košile jsou obvykle přijatelné. Vyhněte se tričkům bez límečků, ale jednobarevné tričko se sakem může působit elegantně. Svetr přes hlavu nebo na zapínání. Černé či hnědé boty (nazouvací polobotky či mokasíny) nebo kotníčkové boty, tmavé ponožky. Kabát, vyžaduje-li to počasí. Klobouk se obvykle nenosí. Kvalitní náramkové hodinky jsou vhodným doplňkem.

 

Nezapomeňte na nepsané pravidlo, že pokud akce začínají kolem poledne a končí do šesti hodin večer, měli byste zvolit světlý oblek. V případě podvečerních či večerních hodin by měli pánové dorazit v tmavých oblecích.

Vždy se také snažte, pokud jste pozváni s doprovodem a je to alespoň trochu možné, sladit své oblečení s oblečením partnerky.