fbpx

Když hvězdy tančí a my s nimi toužíme udržet krok

18. února 2020

Oblíbená show „Když hvězdy tančí“ patří bezesporu k jedněm z nejúspěšnějších televizních pořadů nejen u nás, ale i v zahraničí. Prostřednictvím obrazovky proto v poslední době tak trochu všichni nejen tančíme, ale třeba i houfně vaříme. Jenže zkuste si pak opravdu stoupnout ke sporáku a připravit roastbeef tak, aby nebyl ani moc syrový, ani moc done, jako to dokážou machři před kamerou. Nebo vplujte elegantně na taneční parket a vysekněte tam bravurně tango, rozvlňte boky při sambě nebo dokonale slaďte kroky při čače stejně jako vytrénované hvězdy na obrazovce. Tak to už asi pro mnohé z nás bude pořádný oříšek.

Ani v jednom z těchto umění Vás bohužel kupředu díky těmto řádkám neposunu, co by se Vám však rozhodně mohlo hodit, je pár rad, jak okouzlit svůj protějšek, i když zrovna nemáte svůj den jako skvělý tanečník nebo tanečnice. Tento blog tedy nebude o ničem jiném než o vytříbeném plesovém chování. Tanec je totiž přesně jednou z těch činností, při nichž se bez znalosti společenských pravidel prostě neobejdete.

Svěží dech

Začala bych asi tím, že ať už se chystáte vyrazit na ples v Opeře, nebo na myslivecký bál někde v Horní Dolní, ujistěte se, že máte svěží dech jako z reklamy. Za mě není nic horšího, než když se s partnerem přitisknete tělo na tělo, abyste se při úprku po sále během polky někde jeden druhému neztratili, navážete oční kontakt a on Vám při prvním tempu udýchaně vydechne přímo pod nos vůni kozího sýra ze salátu od večeře nebo Vás přidusí dechem plným dýmu z doutníkového baru, kde trávil přestávku. Mějte proto při sobě vždy žvýkačku, bonbóny nebo ústní sprej, abyste svůj protějšek neomráčili svým dechem, ale raději něčím mnohem příjemnějším.

Vůně

Pokud patříte mezi ty, kdo si při používání parfémů či deodorantů připadají příliš zženštile,
v případě plesu je prosím rozhodně vezměte na milost a věřte, že my ženy to v této pro mnoho z nás fyzicky vypjaté situaci stoprocentně oceníme. Teprve jako voňaví tanečníci máte pro nás to pravé neodolatelné kouzlo. Jsem si jistá, že to platí i naopak. Je totiž dokázáno, že právě čich podporuje libido. Proto byli vůněmi posedlí už staří Římané. Mocným afrodiziakem pro ně byla matrace nacpaná okvětními plátky růže. Víte vůbec, že zdravý lidský nos rozezná až přes 10 000 různých vůní?

Vhodné oblečení a pohodlná obuv

Tady jen v krátkosti zkonstatuji, že je třeba se vždy podívat na pozvánku a na ní předepsaný dress code a toho se striktně držet. Je mnohdy lepší být tzv. overdressed a raději něco odložit v šatně než naopak. V příštím blogu najdete vysvětlení pojmů jako black tie nebo white tie a mnoha dalších, takže tím tady neztrácejme čas. Jen se prosím ujistěte, že máte opravdu pohodlné a vyčištěné boty. Většinu času budete na nohou a bylo by určitě nepříjemné hledat komplikované výmluvy, proč zrovna nemůžete na parket, a přicházet tím o vášnivé taneční chvilky se svým protějškem.

Směr tance a pohyb na parketu

Tady chci připomenout – protože nevím, zda si to všichni pamatujeme z tanečních – že na většině plesů u nás se tančí proti směru hodinových ručiček. Pokud na to náhodou někdo z tančících zapomene nebo do Vás neúmyslně narazí, přijměte s úsměvem jeho omluvu. Stejně tak pokud Vám partner nechtěně šlápne na nohu. Pomalejším tanečníkům se obvykle doporučuje tančit ve středu, kraje jsou naopak vhodnější pro pokročilejší taneční páry.

Pozvánka k tanci

S pokračující emancipací už dávno není výsadním právem mužů žádat ženu o tanec. Dnes je naprosto přijatelné, když o tanec požádá žena muže. Ples je třeba si užít. To, že jste spolu přišli, neznamená, že nesmíte tančit s nikým jiným. Podle soudobé společenské etikety na ples přichází dáma v doprovodu svého partnera. Tomu také věnuje svůj první tanec, teprve poté mohou začít tančit oba s jinými partnery. Žádá-li muž o tanec ženu, která přišla v doprovodu jiného partnera nebo rodičů, pak je třeba požádat je o svolení. Etiketa doporučuje jít tančit s každým, kdo o tanec požádá, tedy pokud k odmítnutí nemáte závažný zdravotní nebo jiný důvod či pokud jste tanec už nepřislíbili někomu jinému. Kdybyste někdy náhodou čelili odmítnutí, přijměte ho s úsměvem. [UMO1] Pokud jste odmítnuti jednou, nevzdávejte to a nebojte se požádat znovu, ale pamatujte, že v tomto případě více než kdy jindy platí, že dvakrát a dost. Muži, hlavně na parketu nikdy neopouštějte svou partnerku!

Tanec je u konce

Po skončení tance si vzájemně poděkujte. Muž vždy ženu doprovodí zpět na místo, tedy pokud mezi Vámi nepřeskočila pověstná jiskra a nevydáte se společně někam úplně jinam! Vzájemně se pochvalte za zvládnuté otočky, povedené kroky nebo složité taneční kreace.

Tak teď už víte téměř vše a můžete vyrazit na ty „nej“ plesy ve světě. Nejblíž to máte asi do Vídně na Le Grand Ball nebo Concordia Ball či do Benátek na Saint Valentine’s Grand Masquerade Ball, a pokud si troufáte i na větší dálku, pak rozhodně doporučuji Met Gala v New Yorku. Ten můžete bez problémů 4. května stihnout. Užijte si to a myslete na to, že právě tanec je jedním z nejpřirozenějších způsobů seznámení. Je také zvláštním způsobem komunikace, a navíc se říká, že lidé, kteří si rozumějí při tanci, si budou rozumět i jinak.