Po dlouhé době půstu u Vás možná střídá jedna návštěva druhou a dnes je navíc Den matek. Jak tedy potěšit paní domu a případné hosty něčím originálním a nezapomenutelným? Co třeba zkusit s dětmi připravit pravý anglický odpolední čaj? Pokusím se Vás navést, jak na to.
Trocha historie
Za vznik příjemné tradice odpoledního čaje vděčí Britové vévodkyni Anně z Bedfordu. Ta přemýšlela, jak nejlépe zaplnit dlouhou časovou mezeru mezi lehkým poledním a sytým večerním jídlem. Čas jí totiž velmi pomalu ubíhal a vévodkyně se nudila. Začala si proto zvát na odpolední posezení své přítelkyně, kterým pohostinně servírovala drobné zákusky, sendviče plněné nejrozmanitějšími náplněmi a především čaj. Pekárny v Británii na nový trend Anny okamžitě zareagovaly výrobou drobného cukroví, nám známého čajového pečiva, a hrabě Sandwich zase přišel s nápadem dvou plátků jemného chleba plněných rozmanitými pochoutkami, jako například uzeným lososem nebo nakládanou zeleninou. Samotný čaj byl zpočátku velkou vzácností určenou jen těm nejbohatším vrstvám britské společnosti – členům královské rodiny, aristokratům a vysoce postaveným úředníkům státní správy. Proto byly čajové lístky skladovány v porcelánové nádobě v pokoji, kde pobývala pouze rodina, a samotná příprava nápoje spočívala obvykle na paní domu. Rozléval se do porcelánových mističek, které byly většinou dováženy z Číny nebo Japonska společně s čajem. Se vzrůstající oblibou přidávání mléka do čaje se počátkem 18. století stala součástí čajového servisu i konvička na mléko. Nádherné čajové nádobí bylo v této době ukazatelem rodinného bohatství. V krátké době atmosféru odpoledních čajů oživila hudba a začalo se i tančit.
Jak se na něj připravit
Odpolední čaj může mít až osm chodů, všechny doprovázené všudypřítomným šálkem čaje, optimálně jiný čaj pro každý chod. Pokud chcete uspořádat čajový obřad, prostřete buď stůl, nebo více menších stolků. Na stolech by nemělo chybět prostírání, ubrousek, příbory, talířky, šálky s podšálky a konvička na mléko. Je-li vhodné roční období, příjemnou atmosféru podtrhne kytice čerstvých květin. Na příborník či separátní stolek si připravte čaj, extra šálky a podšálky. Na tác pak konvici čaje, sítko se základnou, nádobu na horkou vodu a mléko. Cukr, umělé sladidlo, med a plátky citronu mějte připravené na stole.
Jak uvařit pravý čaj
- Používáme kvalitní sypané čaje, ne sáčkové.
- Necháme vodu téci cca minutu, aby se provzdušnila, než jí začneme plnit konvici. Voda, která stojí v potrubí či v konvici delší dobu, chutná jako mrtvá.
- Hned jak ji přivedeme k varu, nalijeme ji do čajové konvice. Vroucí voda totiž ztrácí kyslík a jakýkoli čaj vyrobený z převařené vody proto nebude chutnat nikterak vábně. Čas je v tomto případě opravdu kritický mezník kvality.
- Přednostně používáme balenou pramenitou vodu před jakoukoli tekoucí vodou. Ta je totiž plná minerálů
a někdy i toxických chemikálií. - Nezapomeneme zahřát čajovou konvici horkou vodou ještě předtím, než do ní dáme čajové lístky a vroucí vodu. Nalijeme do ní vodu na krátkou dobu a vylijeme.
- Používáme jednu čajovou lžičku čaje na osobu a jeden hrnek. U konvice, která má obsah více než čtyři šálky, množství malinko zmenšíme.
- Čaj s malými lístky typu Assam necháme louhovat 3 minuty a poté jednou zamícháme, 4–5 minut louhujeme čaje se středně velkými lístky, jako je Ceylon nebo Orange Pekoe, a 5–6 minut velkolisté čaje, jako je Oolong nebo Earl Grey.
- Jakmile čaj z konvice nalijeme hostům, zbylý čaj přelijeme do druhé vyhřáté konvice, aby nezhořkl. Tu pak přikryjeme pokrývkou, aby v ní čaj nechladl, a doléváme hostům.
Čaj, anebo mléko? Co má přednost?
A co teď, když je čaj připraven? Servírovat dříve mléko, nebo čaj? Stejně jako existují dva znepřátelené tábory, které diskutují o tom, zda by člověk měl, či neměl nechat vydýchat červené víno před podáváním a jak dlouho, existují i zde dva tábory, které se zabývají tím, zda do šálku nejdříve nalít mléko, nebo čaj. Někteří tvrdí, že je rozdíl v chuti. Samozřejmě pokud člověk nejprve nalije čaj, pak může regulovat, kolik mléka si přidá. Jiní ale tvrdí, že pokud nejprve nalijete mléko, šálek díky tomu nebude praskat a zahřáté mléko lépe rozvoní čaj jako takový. Kdysi se prý nejdříve servírovalo mléko, a to z toho důvodu, aby hostitelé zakryli fakt, že nedisponují příliš kvalitním porcelánem. Čaj se totiž bez mléka vsákl do nekvalitního šálku velmi rychle
a zanechal na stěnách načernalý otisk, což se u kvalitního porcelánu pochopitelně nestávalo. Naředit čaj mlékem byl takový trik, jak neprozradit kvalitu na první dobrou. Z dnešního pohledu je za mě nejlepší to, co vyhovuje každému hostu. Nezapomínejte mít při servírování vždy k dispozici konývku horké vody pro případ, že hosté zjistí, že čaj je příliš silný. Jako hosté šálky držte vždy za ouško, nevkládejte prsty dovnitř a dávejte pozor, abyste nezvedli malíček.
Různé chody, různé čaje
Poté co jste naservírovali čaj, přijdou na řadu sendviče. Nakrájejte je na takovou velikost, aby šly jednoduše jíst rukama, s nepříliš velkým množstvím másla a jemně křupavé. Obsahovat mohou celou řadu různých náplní od krabů přes paštičky až po čerstvé okurky. Jakmile sendviči uspokojí hosté své chuťové pohárky, zaujměte jejich pozornost dalším chodem a naservíruje teplé lívance a muffiny s rybízem a minimálně dvěma druhy džemu. Odnášejte hostům špinavé talíře a noste čisté. Ke každému chodu uvařte velkou konvici vody a připravte další druh čerstvého čaje. Pokud hostu čaj v šálku vychladl, prostřete mu čistý šálek a odneste ten původní. Jako další chod by mělo následovat drobné sladké i slané čajové pečivo, káva, čokoládové eclairs. Pak přijdou na řadu koláčky, dortíčky (jako např. madeira, třešně, ovoce) a typické čajové bochánky scones
s clotted cream a džemem. Clotted cream je čerstvé plnotučné mléko, které se zahřívá v parní nebo vodní lázni a následně se nechá v plochých nádobách zchladnout. Během chladnutí stoupá vzhůru smetana, která na povrchu tvoří sraženiny, tzv. clots nebo také clouts. A právě odtud pochází název clotted cream. Smetana by měla obsahovat nejméně 55 % tuku, ale čím více, tím lépe, obvykle mívá kolem 64 % tuku. Stejně jako
u jakéhokoli pečiva si hosté džem i smetanu nejdříve naberou lžící na talíř, nikoliv přímo na koláček. Výjimkou je pouze vyšlehaná smetana, kterou je dovoleno položit přímo na koláček. Při servírování se scones obvykle překrojí napůl, spodní polovina se potře jahodovým džemem, na to se dá vrstva clotted cream a přiklopí se druhou polovinou. Nebo namažete nejdřív clotted cream, pak džem a následně přiklopíte. Nebo nic nepřiklápíte a sníte nejprve první namazanou polovinu a poté druhou namazanou polovinu. Opět se nám tu vyskytují dva stylové tábory – ten v Cornwallu totiž tvrdí, že tradiční je nanášet džem na koláče před clotted cream, zatímco v Devonu se tradičně clotted cream nanáší jako první. Dbejte stále na to, aby se podávalo vše, co není třeba jíst vidličkou. A když si hosté myslí, že už nemohou zvládnout víc, naservírujte velké finále: čerstvé jahody se smetanou. Myslete na to, že po čaji s tolika chody, jako je tento, by měly uplynout minimálně
3–4 hodiny, než se bude podávat večeře. Za mě Vám proto bude úplně stačit ne takto plná verze, ale jeden druh čaje, sendviče, malé dortíčky, které nakoupíte v cukrárně, případně lívanečky nebo jahody se šlehačkou,
a samozřejmě scones. Bez těch se anglický čaj o páté prostě neobejde. Jsem si jistá, že i s touto verzí rozhodně zabodujete!
Recept na pravé anglické čajové koláčky zvané scones
INGREDIENCE
- 350 g špaldové celozrnné mouky
- 2 lžíce (20 g) světlého třtinového cukru (např. Light muscovado, Demerara atd.)
- 2 lžičky (6 g) kypřicího prášku bez fosfátů
- ¼ lžičky soli
- 70 g másla, studeného, nakrájeného na malé kousky
- 1 vejce
- 180 ml mléka, nejlépe plnotučného
- 100 g rozinek
mléko na potření a světlý třtinový cukr na posypání
Na servírování:
jahodový džem a clotted cream (nebo místo clotted cream ušlehanou smetanu)
POSTUP
- Připravte si velký plech a vyložte ho pečicím papírem.
- V míse promíchejte mouku, cukr, kypřicí prášek a sůl. Pak přidejte nakrájené máslo a vše dohromady mněte mezi prsty tak dlouho, dokud nevznikne drobenková směs. Pomoci si můžete také vidličkou nebo použijte ruční míchač těsta.
- V jiné nádobě metličkou prošlehejte vejce s mlékem a nalijte je do mísy s drobenkovou směsí. Přidejte rozinky
a vypracujte těsto. Hotové těsto bude docela mokré, ale nebojte se toho, tak to má být. - Na vále posypaném moukou těsto pomocí prstů nebo válečku roztáhněte do tvaru čtverce o velikosti cca
18 x 18 cm. Nakrájejte ho na 16 čtverečků, ty přeneste na připravený plech, potřete je mlékem a trochu posypejte cukrem. - Troubu předehřejte na 200 ℃ a scones do ní dejte péci na 15–20 minut nebo dokud nezačnou na okrajích lehounce hnědnout. Poté scones přesuňte z plechu na kovovou mřížku a nechte je chladnout.
- Upečené scones se mohou konzumovat teplé i zcela vychladlé, nejlépe však s bohatou vrstvou clotted cream (či ušlehané smetany) a jahodového džemu. Z uvedeného množství ingrediencí připravíte 16 scones.
Držím palce a přeji hodně hostů a nezapomenutelných zážitků!