fbpx

Jak elegantně změnit téma rozhovoru

27. dubna 2020

Díky minulému blogu tušíte, jak se dát s lehkostí s někým do řeči a prohodit prvních pár vět. Jenže to vždy neznamená, že máte vyhráno. Co když jste skvěle zahájili konverzaci, ale vůbec jste neodhadli svůj protějšek a ten začne otevírat a rozebírat témata, která Vašim uším právě nelahodí? Co dělat, když se konverzace začne ubírat nezábavným směrem nebo je řeč o pro Vás nezajímavém tématu, ve kterém se navíc ani příliš neorientujete, či dokonce o něčem, co Vás zraňuje? Pokusím se Vás navést, jak elegantně stočit kormidlo takového rozhovoru jiným směrem.

 

Jak z toho ven

  • Co funguje skvěle, je kouzelné slůvko „mimochodem“. Chyťte se nějakého šikovného slova v rozhovoru, řekněte „mimochodem“ a jakoby zavzpomínejte na nějaký zajímavý fakt spojený s tímto slůvkem. Přenesete tak pozornost partnera na úplně jiný objekt nebo skutečnost. Např.: Mimochodem vzpomínáš, když…
  • Navrhněte, zda se nemůžete vrátit k předešlému tématu s tím, že byste k němu rádi ještě něco dodali.
  • Další šikovnou taktikou je pochvala. Mám tím na mysli, že pokud protistrana vášnivě rozebírá např. politickou situaci, pak můžete ocenit, kolik informací o daném problému má, a položit otázku typu: „Odkud tohle všechno víte?“ Tím se bezesporu záhy ocitnete v úplně jiné oblasti povídání.
  • V případě, že je téma konverzace nepříjemné, zkuste mlčet a nijak ho nekomentovat ani do hovoru ničím nepřispívat. Doufejte, že Vašemu partnerovi bude po chvíli nepříjemné mluvit do prázdna, a tak téma změní nebo třeba navrhne, abyste tak učinili Vy sami.
  • Další cestou, jak se vypořádat s tématem, o kterém nechcete hovořit, a jste třeba navíc ještě ve skupině, je zkusit navázat oční kontakt s někým z přítomných. Zjistěte, zda na tom náhodou není stejně jako Vy, naznačte mu, že i Vy byste se nejraději vypařili, a pak se společnými silami pokuste téma diskuze změnit. Na to je nejlepší taktikou opět se pečlivě zaposlouchat a počkat si na vhodné slovíčko nebo frázi, díky nimž jednoho z Vás napadne jakékoliv propojení na jiné téma, čímž bezbolestně přesměrujete hovor.  Např. si představte situaci, kdy je v restauraci Váš kolega zklamán tím, že ryba, kterou si objednal, není připravena podle jeho představ. Abyste zabránili diskuzi o nekvalitním jídle nebo špatném kuchaři, upoutejte jeho pozornost třeba příběhem z Vaší nedávné dovolené, kde jste při potápění v moři spatřili neskutečně krásné ryby. Je to skvělá smyčka, jež Vám dá šanci mluvit místo nevydařené večeře o cestování, ke kterému většinou nebývá nikdo lhostejný, navíc nás to baví a většina se ráda připojí s nějakým svým zážitkem.

Nejsnadnější je přesměrovávat hovory na:

    1. počasí
    2. sportovní týmy a utkání
    3. populární televizní pořady nebo filmy
    4. oblíbené restaurace
    5. nejlepší místa pro dovolenou

Na těchto tématech se toho moc zkazit nedá, jsou zábavná a ve většině případů nejsou kontroverzní.

  • Dalším způsobem, jak se dá také manipulovat se „soupeřem“ v konverzaci, je začít mluvit o absurditách. Čím větší absurdita, tím větší bude překvapení dotyčného a bude nucen na to nějak reagovat. Tuto taktiku je ale třeba volit velmi citlivě a vždy zvážit, zda si ji v dané společnosti můžete dovolit.
  • Můžete také zkusit vyprávět dlouhý, nepříliš zábavný monotónní příběh na dané téma. Chce to sice trochu fantazie, ale je to cesta, jak Vám po chvíli a bez velkého váhání do hovoru zasáhne jiný řečník a pokusí se změnit téma sám. I tady je ale třeba zvážit, zda je to v dané situaci vhodné, či nikoli.
  • Stejně tak s citlivostí k prostředí, kde se zrovna konverzuje, můžete vyzkoušet i opak, a to mluvit neskutečně rychle. To by mohl být signál pro ostatní, aby Vás umlčeli a hledali spásu v úplně jiném tématu.

 

Pár konkrétních tipů, jak reagovat, když…

  • se začne rozvíjet téma, které může vyvolat hádku

„Pojďme prosím mluvit o něčem jiném, vždyť víte, že na toto téma existuje tolik rozdílných názorů. Je spousta příjemnějších témat. Jakou zajímavou knihu jste v poslední době četli?“

  • se někdo ptá na Vaši bývalou lásku, která Vás nedávno opustila, a Vy to tzv. nemáte ještě za sebou

„Promiňte, bylo a je to pro mě obtížné, ale snad budu mít díky tomu příležitost potkat se s někým zajímavým, kdo bude třeba navíc ještě stejně vášnivý lyžař jako já. Lyžujete rádi, byli jste už letos na horách?“

NEBO

„Je mi líto, ale toto téma ve mně vyvolává špatné vzpomínky, rád bych mluvil o něčem jiném.“

  • Vám někdo připomene skutečnost, že jste nedostali práci, v kterou jste doufali

„Byl jsem zklamaný, ale alespoň mám teď díky pohovoru lepší představu o tom, co chci a co ode mě chtějí ostatní.“

  • …lidé začnou pomlouvat někoho, kdo není přítomen, nebo kritizovat někoho z Vašich známýchZakoukejte se jakoby do prázdna, usmějte se a zeptejte se jich třeba na jejich poslední dovolenou. • … se začne rozebírat téma, o kterém nemáte ani páru„Nevím o tomto tématu bohužel nic, můžeme tedy diskutovat o něčem, co si oba užijeme?“  Když je nejhůř, omluvte se Když už bude úplně nejhůř a Váš partner v hovoru ne a ne prokouknout Vaši snahu utéct od tématu, máte plné právo se omluvit, odejít třeba na toaletu a věřit, že až se vrátíte, předešlé téma bude zapomenuté. Pokud to ale dotyčný nevzdá a začne s hovorem tam, kde jste skončili, pak se slušně omluvte a odejděte konverzovat s někým jiným. Někdy je to totiž jediný možný způsob, jak z nepříjemného rozhovoru vykličkovat. V každém případě je jen na Vás, kolik energie a nervů se rozhodnete věnovat beznadějné konverzaci nebo zda raději taktně použijete nějaký vhodný trik, abyste si rozhovor co nejvíce zpříjemnili.