fbpx

„Chladní Seveřané“ řeší své byznysy hřejivým srdcem a přátelským úsměvem

30. dubna 2023

Dnes se ponoříme do světa obchodní etikety severských států. Připravte se na cestu plnou překvapení a možná i nějakého toho Vikinga. Nemějte ale obavy, Vikingové už dávno vyměnili své sekery a přilby za obleky a kravaty. Tak pojďme na to!

Severské země – Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko – jsou známé svým jedinečným přístupem k životu, práci a společenským hodnotám. A jak je to s jejich obchodní etiketou? Je to jako jízda na horské dráze rozdílů a podobností.

Začneme Dánskem, zemí Lego kostiček a pohádkových spisovatelů. Dánové jsou známí svou neformálností a rovnostářstvím. Při jednání s nimi si můžete být jisti, že budete oslovováni jménem bez ohledu na Váš titul nebo pozici. Pokud jste fanoušci kávy, jste na správném místě! Dánové milují kávu a často ji podávají během obchodních schůzek.

Finsko, země tisíce jezer a saun, je další zastávkou na naší cestě. Finové jsou známí svou upřímností a přímým jednáním. Pokud se Vám něco nelíbí, klidně to řekněte, Finové to ocení. Ale pozor, při jednání s nimi se vyvarujte řečí o počasí nebo rodinných záležitostech, raději se držte obchodních témat. Pokud jste pozváni do finské sauny, neodmítejte! Je to skvělá příležitost pro navázání bližšího vztahu s Vašimi partnery.

Island, země ledovců a gejzírů, je další exotickou destinací na našem seznamu. Islandští obchodníci jsou známí svou neformálností a pohostinností. Můžete si být jisti, že budete srdečně přijati a možná i pozváni na prohlídku místních přírodních krás. Pokud jste milovníci ryb, jste tu na správném místě! Islandská kuchyně je plná rybích specialit, které vám jistě nabídnou během obchodního oběda.

Norsko, země fjordů a norských trollů, je další naší zastávkou. Norové jsou známí svou přátelskostí a otevřeností. Nemusíte se bát vyjádřit svůj názor, bude Vám nasloucháno s respektem. A pokud jste fanoušci venkovních aktivit, čeká Vás ráj na zemi! Norové milují přírodu a často pořádají obchodní schůzky formou procházek nebo lyžařských výletů.

A konečně Švédsko, země Abby a Ikey. Švédové jsou známí svým smyslem pro rovnost a důrazem na konsenzus. Při jednání s nimi se proto vyvarujte autoritativního chování a spíše se snažte o spolupráci a shodu. A pokud jste pozváni na švédský „fika“ (pauza na kávu a zákusek), neodmítejte! Je to skvělá příležitost pro neformální povídání a navázání bližšího vztahu.

Tak co říkáte? Severské země nám nabízí pestrou paletu obchodní etikety a zvyklostí. Ať už jste milovníci kávy, sauny, ryb, nebo fjordů, jistě si tam přijdete na své. Tak neváhejte a vydejte se na dobrodružství plné obchodních jednání se severským šarmem.