fbpx

NEOBVYKLÉ OBCHODNÍ STRATEGIE: KDYŽ NAHOTA OTEVÍRÁ CESTU K ÚSPĚCHU…

7. srpna 2023

Společnost Remitly zmapovala svérázné zvyky ve 165 zemích po celém světě, aby nám ukázala, které z nich jsou někde komplimentem, zatímco jinde způsobí faux pas.

Začněme trochu od podlahy. Kousek od nás, ve Finsku, se obchoduje poněkud netradičně uvolněně. Nesmí Vás překvapit, když se ocitnete při obchodním jednání nazí v sauně, je to totiž naprosto běžná praxe. Zatímco jen o pár kilometrů dál, v Norsku, jsou v porovnání s námi o poznání přísnější, co se týká stolování. Zapomeňte na to, že by se tu dalo jíst rukama – stoluje se vždy a jen s příborem. Když se vydáte níž, do Lucemburska, tam už je dokonce neslušné i žvýkat na veřejnosti žvýkačku.

Nebojte se, ani na jiných kontinentech se bez jistých „omezení“ neobejdou. Např. v Saúdské Arábii nepoužívají při stolování nebo předávání dárků levou ruku. Je považována za nečistou, slouží totiž k hygieně na toaletě. Během jednání je tu také zapovězeno koukat na hodinky a sledovat čas, urazili byste tím své obchodní partnery.

Jo, to na americkém kontinentu, v Belize, jsou na rozdíl od většiny světa benevolentnější, co se týká oblékání na pracovní schůzky. Klidně se na ně vypravte v neformálním oblečení. Pozor ale na gesta v Panamě nebo Nikaragui. Tady neukazujte na nikoho na veřejnosti prstem, raději našpulte jeho směrem své rty. A opatrní musíte být i o něco níž, v Argentině. Palec nahoru nebo symbol „ok“ vyjádřený spojeným palcem a ukazováčkem tu mají úplně opačný význam, než na jaký jsme zvyklí – považují se za vulgární gesta. Ukazováček si schovejte i v Indonésii, tady se na druhé ukazuje zásadně palcem.

No a pokud se vypravíte na opačnou stranu zeměkoule, ani tam se bez ohleduplnosti k jistým jinakostem neobejdete. Když se potkáte třeba se Samoanem, držte se dál od jeho hlavy. Věří totiž, že hlava je nejposvátnější částí těla, a Vy byste se jí proto neměli dotýkat. A nakonec ani v Austrálii není vše jako ve zbytku světa. Když řeknete po jídle jinak běžnou anglickou frázi „I am stuffed“, neznamená to tady, že jste se dosyta najedli, ale že jste těhotná.

Jak je vidno, cestování a obchodování s otevřenou myslí a úctou k místním zvyklostem Vám určitě přinese nejen úspěch, ať už jste třeba oblečeni, nebo ne, ale i kvalitnější zážitky.