fbpx

Co dělat a jak se tvářit, když dostanu nechtěný dárek 1/2

9. prosince 2019

Za pár týdnů jsou tu Vánoce a ještě před nimi mnoho vánočních večírků a posezení s přáteli, při kterých každý z nás dostane s předstihem nějaký ten vánoční dárek. Určitě se stejně jako já těšíte, že dostanete něco, co Vás potěší a vykouzlí Vám úsměv a radost na tváři. Jenže co když se dárce netrefí a Vám místo úsměvu ztuhnou rysy a z očí by se i na dálku dalo číst něco jako: „Probůh, ty mě snad vůbec neznáš, co s tím budu dělat, je to opravdu dárek pro mě?“ Přesně pro tyto případy jsem se rozhodla napsat Vám tahák na to, jak se stát profíkem v přijímání i těch dárků, které by se bez váhání daly označit za Vaši noční můru.

Představte si tedy, že se hrnete rozbalit úžasně zabalený vánoční dárek a vedle Vás je natěšený dárce čekající, co Vy na to. Vy dárek rozbalíte a jste doslova v šoku. Jak udržet milý výraz a nedat na sobě nic znát, když na Vás z překrásného vánočního balicího papíru vykoukne např. dárkový poukaz na hubnoucí program a Vy zrovna opravdu nemáte pocit, že potřebujete hubnout, nebo voňavka, jejíž vůně linoucí se z krabičky je tak staromódní, že by ji nepoužila ani Vaše sedmdesátiletá babička, nebo tzv. měkouš, který byl v módě tak možná před 15 lety a navíc je o dvě čísla menší, než je Vaše současná konfekční velikost?

Jako první pomoc by Vám mohla posloužit myšlenka:

Kliiiid, vždyť je to jen dárek, nic víc! Hned poté si připusťte, že ten, kdo Vám dárek dává, Vám určitě ve většině případů chtěl udělat radost a prostě to jen, slušně řečeno, nevychytal. Takže zkuste udržet poker face, vzpomeňte si na nějaké příjemně prožité chvíle s ním, připusťte si, že se nad dárkem musel zamyslet, jít ho koupit, zaplatit, zabalit a ještě Vám ho donést, což už samo o sobě není málo vynaloženého úsilí. Za to si určitě zaslouží od Vás minimálně slyšet „děkuju“. Ale co dál?

  • Pak může třeba následovat něco jako „zajímavý dárek“. Je za ním nějaký příběh? Možná Vás mile překvapí, jak vlastně dotyčný na nápad koupit Vám právě tento dárek přišel, a bude mu odpuštěno.• Nebo pojmenujte dárek a poděkujte. Mám na mysli např.: „Šátek, jeee, děkuju!“
  • Další varianta by mohla být: „Mockrát děkuji, to je štědrý dárek.“ Vždy se ale ujistěte, že se u toho usmíváte a nezníte sarkasticky.
  • Pokud jste ve větší skupině, dejte dárek rychle kolovat, ať ho mohou obdivovat raději všichni ostatní a dárce tak upne pozornost na někoho jiného, ne na Vás.
  • Zajímejte se o dárek, přečtěte si např. návod k obsluze. Tím získáte čas a nemusíte hledat další slova k vyjádření obdivu a díků.
  • Co Vás dál může zachránit, je, když na rozbalení svých dárků čekají další zúčastnění. Vyzvěte je, aby pokračovali oni v rozbalování, a tím šikovně odvedete pozornost od svého momentálního souboje se zklamáním.