fbpx

Co dělat, když si někdo ve vaší blízkosti říhne nebo uleví

27. ledna 2020

Pokud si v naší přítomnosti někdo říhne nebo uleví, přesto že se jedná o přirozený projev našeho organismu, z hlediska etikety v místních zeměpisných šířkách je třeba zachovat určité dekórum. Rozhodně nemůžeme tuto přirozenou funkci našeho těla potlačovat, vždyť na zadržené prdy zemřelo několik čínských císařů, kterým v tom bránila právě sama dvorní etika. Je klíčové vědět, že uvolněný plyn je možné ucítit až nebo už, záleží na situaci, cca 10 sekund od osudového momentu. To je tedy pro nás jasný časový prostor k defenzivnímu manévru a sladění vzniklé situace s pravidly etikety.

Je třeba se také podívat pravdě do očí a přiznat si, že každý z nás si uleví průměrně 20krát za den a z toho minimálně 10krát denně stále řešíme, kde je to vhodné a jak se tím nezpronevěřit paní etiketě. Pro zajímavost, co se týká četnosti v rámci této statistiky, jsme na žebříčku osmí hned za psy a před námi jsou např. Zebry, velbloudi nebo termiti. Možná jediné místo na světě, kde si můžete ulevit, a ještě se to od Vás očekává, protože tento zvuk tu nahrazuje pozdrav, je mezi příslušníky kmene Yanomami v Jižní Americe. To s říhnutím je to ve světě o něco snazší. Např. v Číně jím vyjádříte spokojenost a kompliment kuchaři.

Co dělat a co na to říct

Pokud si někdo ve Vaší přítomnosti hlasitě říhne, určitě by se měl okamžitě omluvit a vy jeho omluvu samozřejmě bez zaváhání a dalších komentářů přijmout. Můžete také jen přikývnout nebo říct něco jako „Ano, samozřejmě.“ Pokud si uleví, nesmějte se mu a ani to nijak nekomentujte. Nesnažte se ho ponížit ani nijak zahanbit. Odolejte nutkání vtipkovat. Nedokážete-li skrýt úsměv, zkuste začít hovořit na nějaké jiné méně kontroverzní téma, to stoprocentně pomůže nejen Vám ale i dotyčnému „hříšníkovi“. Pokud nejste schopni udržet poker face nebo se dokonce potřebujete nadýchnout čerstvého vzduchu, omluvte se z místnosti. Snažte se být při odchodu co nejvíce diskrétní a zabraňte tak rozpakům u ostatních.

Osobní odpovědnost

Pokud jste náchylní k zažívacím potížím, které způsobují nadýmání, raději se vyhněte nebo omezte konzumaci potravin, které tento problém umocňují jako jsou např. brokolice, fazole, zelí, růžičková kapusta, jablka, hrušky a sycené nápoje. Nemyslí tím na pořád, jen pokud se právě chystáte na nějaký večírek či veřejnou událost, kde byste se díky nadýmání mohli dostat do svízelné situace. Nezapomínejte na to, že i žvýkačka způsobuje plynatost a to tím, že během jejího žvýkaní nasajeme více vzduchu, než je pro naše tělo běžné. Pokud jste na večeři, kde se podávají potraviny, o kterých víte, že je hůře trávíte, nehltejte, každé sousto důkladně rozkousejte, tím následky podle odborníků zčásti minimalizujete. Další věcí, kterou byste mohli chtít zvážit, je konzumace vhodných potravinových doplňků, které vám mohou pomoci zoptimalizovat funkci vašeho trávicího traktu.

V soukromí

V soukromí je jen nás, jakou domácí „politiku“ si v tomto směru nastavíme. Vaši nejbližší by Vás měli milovat bezpodmínečně a přesně takové jací jste. Někomu partnerovo říhání či ulevování nevadí, jiný to není ochoten tolerovat. Za mě je i tady možná na zvážení jistý kompromis. Přeci jen většina domácností není bezdětná a právě děti si návyky z domova potom přenáší dál do své vlastní domácnosti. Otevřeně s nimi o těchto lidských potřebách diskutujte, ať ví a zbytečně se nedostávají do trapných situací oni sami. Pokud si doma máte potřebu říhnout, pak se tomu nebraňte, zvolte jen formu, která co nejméně zatíží okolí. Pokud si potřebujete ulevit, odskočte si na toaletu, pokud to není možné, omluvte se svým nejbližším – toť za nás malý domácí kompromis!

Na závěr bych Vás ráda ujistila, že i když se Vám na veřejnosti něco takového přihodí a Vy se budete cítit hrozně, netrapte se tím. Je to přeci přirozené a jako vše ostatní i tento nepříjemný zážitek stejně brzy odvane čas. Mějme speciálně v těchto situacích na paměti, že chybovat je lidské a odpouštět božské.