fbpx

Covid a společenská etiketa

8. června 2020

„Štěstí je, když to, co si myslíte, co říkáte a co děláte, je v harmonii.“ (Mahátma Gándhí)

 

Na první pohled se může zdát, že v době home office, omezeného shromažďování a uzavřených restaurací je vlastně tak trochu zbytečné zaobírat se společenskou etiketou. Vždyť přece stolujeme „jen“ se svými blízkými, oblékat se musíme, jen když máme videokonference, večírky nejsou atd. Jenže opak je pravdou. Na jedné straně se sice asi nepotřebujeme každý den strojit do business obleků a kostýmků, na straně druhé jsou ale vzájemný přístup a chování jednoho k druhému mnohem důležitější v obtížných situacích, kterým čelíme v poslední době, než v běžném životě. Tam když se Vám to prostě nehodí, na něco se vymluvíte a jednoduše odejdete. Pokud jste v karanténě s jinými lidmi nebo jste na někom jiném závislí, ať chcete, nebo ne, musíte s nimi prostě vyjít. Jak se tedy přizpůsobit nové etiketě, která stojí více než kdy jindy na komunikaci a vzájemné interakci, tak abyste co nejlépe vyšli nejen sami se sebou, ale i s ostatními a vnesli díky tomu do svého běžného života opět harmonii a paniku omezili na minimum? Zvažte následující rady odborníků na etiketu.

 

Roušky

Jedna z velkých dam etikety nedávno napsala ve svém článku, že rouška ​​se stává kapesníkem tohoto století. Každý by měl podle ní nosit při sobě roušku, stejně jako ještě donedávna nosil látkový kapesník. Důvodem je, že podle lékařských studií existují jedinci, kteří jsou na virus pozitivně testováni, přestože nevykazují žádné příznaky onemocnění. Ti, protože si onemocnění nejsou nijak vědomi, ho pak pravděpodobně šíří ještě intenzivněji. Roušky jsou proto nyní doporučovány všem, kdo se pohybují na veřejnosti, aby se tak šíření viru co nejvíce zamezilo.

Pozvánky

Jste pozváni na návštěvu, kde se má potkat větší množství pro Vás i neznámých osob, ale máte obavy a prostě se na ni úplně necítíte, protože nechcete riskovat? Je Vám však trapně a nevíte, jak se slušně omluvit? Zkuste např. toto: „Celá naše rodina teď raději setrvává doma. Bereme celou situaci vážně
a s větším počtem osob se stále raději nepotkáváme. Moc se omlouváme, až vše pomine, moc rádi Vás navštívíme.“ Také změna RSVP z „ano“ na „ne“ byla ještě nedávno velkým společenským prohřeškem. Pokud jste odpověděli na pozvánku, že se dané události zúčastníte, měli jste tak učinit. Dnes, s ohledem na koronavirus, je ale všechno jinak. Pošlete hostiteli zprávu s omluvou, že toho velmi litujete, ale že jste si jisti, že to tak bude nejbezpečnější pro všechny.

Podání ruky

Globální pozdravy zažívají po léta svůj vývoj. Za nehygienické, přesto velmi oblíbené bylo už před koronavirem považováno jak podání ruky, tak objetí či políbení. Ale tradice jsou pro někoho prostě tradice. Takže pokud se teď najde někdo, kdo Vám podá ruku na pozdrav, jen se usmějte a místo toho použijte jednu z bezpečnějších alternativ k podání ruky a tou je indický úklon „namasté“ s rukama sepjatýma na hrudi. Ať tak či onak, nikdo by se dnes neměl cítit uražený, když mu ruku na pozdrav nepodáte. Pokud není vyhnutí, alespoň si hned poté řádně umyjte ruce mýdlem a vodou, a to po dobu minimálně 20 sekund!

Polibek

Polibek na tvář je pro mnohé národy součástí běžného pozdravu už mnoho let a přiznejme si, že tak trochu zakořenil v poslední době i u nás. Pro spoustu z Vás bude asi těžké na to jen tak lusknutím prstů zapomenout a přestat jej používat. Zkuste to tedy pro začátek tak, že ukočírujete své já a hned se na dotyčného nevrhnete, ale slušně se zeptáte, zda by mu nevadilo, kdybyste se políbili.

Přípitek

Po dlouhá léta se skleničkami během přípitků necinkalo, není tedy žádným hříchem to přestat dělat nyní. Běžně si lidé ťukají jen s hostem po své pravici a levici, tak teď bude lepší nedělat ani to. Pouhé přizvednutí sklenky je považováno za dostatečně formální

Zouvejte si boty

Zatímco v některých zemích v Asii je naprosto běžné se před vchodem do domu zout, v našich zeměpisných šířkách zout svého hosta z bot a obout mu domácí obuv bylo donedávna považováno za nevhodné. Bačkory však díky viru zažívají své znovuzrození. Dnes můžete naprosto bez ostychu požádat svou návštěvu, aby si sundala boty, a nabídnout jí ideálně jednorázové pantofle. Pokud Vám to připadá žinantní, a já to úplně chápu, můžete to udělat nějak takto: „Děkuju, že jste přišli. My si teď z hygienických důvodů sundáváme boty venku a nenosíme je uvnitř. Můžete prosím místo bot použít tyto jednorázové pantofle? Děkuju za pochopení.“ Domácí obuv mějte pro hosty k dispozici přesně tam, kde si sundávají venkovní obuv, aby do ní mohli pohodlně vklouznout.

Venčení psa

Venčení našich domácích mazlíčků pochopitelně nezastaví nic, ani vir. Oni stejně jako my milují společnost a není divu, že se jim omezování vycházení také zajídá. Pokud tedy toužíte omezit možnost nákazy na minimum a v jejich venčení spatřujete jisté riziko, pak Vám nezbývá než vycházet v ne úplně frekventovaných časech, kdy pravděpodobnost, že někoho potkáte, natož že to bude někdo známý, kdo se navíc na Vašeho miláčka vrhne, aby ho pohladil nebo podrbal, je o mnoho menší. Dalším řešením je venčit ho na takových místech, kde je frekvence chodců nízká. Pokud přesto potkáte někoho „odvážného“, kdo pohlazení Vašeho mazlíčka za riskantní nepovažuje a opatření neopatření se k němu bezhlavě vrhá, pak ho zdvořile zastavte: „Můj Žeryk a já momentálně ctíme předepsanou společenskou distanci. Těšíme se, až se uvidíme, když vše pomine.“

Odstup a komfortní zóna

Ať už potkáte někoho známého při procházkách s pejskem, nebo cestou do práce a chcete se vyhnout bližšímu kontaktu, pozdravte na dálku a i s jistým odstupem se pusťte do konverzace: „Ahoj, je skvělé tě vidět. Doufám, že se všem daří dobře?“ Tím dáte jasně najevo, že se neplánujete více přiblížit.  Stejně tak pokud dnes někdo naruší Vaši komfortní zónu, můžete ho požádat, aby ustoupil a zachoval Váš osobní prostor, což by bylo v době před covidem tak trochu faux pas.

Tip

Jak dnes dát tip, a přitom se vyhnout osobnímu kontaktu a styku s hotovostí? Mnoho společností, u kterých dodnes nebylo zvykem dávat tip při platbě platební kartou, tuto možnost zavedlo. Můžete tak tedy učinit ve chvíli, kdy za zboží platíte kartou. Těm, které tuto možnost nenabízejí, můžete tip vložit do čisté obálky, napsat na ni poděkování a osobně předat tak, že se oba dotknete pouze obálky, nikoli jeden druhého. Na tip myslete samozřejmě jen za předpokladu, že to Vaše vlastní finanční situace stále umožňuje.

Nabídka pomoci

Byli jste v minulosti zvyklí pomáhat sousedům, starším lidem v obchodě nebo přátelům s nákupem, těžkými balíky nebo objemnými předměty? Buďte si dnes vědomi toho, že virus může žít na površích, takže pokud na sobě nemáte rukavice a roušku, pečlivě zvažte, zda pomoci můžete.

Konferenční hovor místo osobního setkání

Nebojte se techniky. Byli jsme doteď zvyklí budovat své obchodní vztahy především na základě osobních setkání a ani důležitá rozhodnutí se bez nich neobešla. Nebojte se dnes osobním schůzkám říct ne. Je to nejen kvůli Vaší bezpečnosti, ale i bezpečnosti všech ostatních. Máte relevantní variantu a tou je videohovor nebo konferenční hovor. Obě alternativy Vám poskytnou možnost další spolupráce, jen na trochu nezvyklé platformě, avšak rozhodně nikoho neohrozí nákazou.

Mění se návyky

V důsledku pandemie lidé po celém světě mění své zvyky. Tak např. Číňané přestávají plivat na ulici. Nám se z toho sice dělalo špatně, ale oni to považovali za naprosto běžné, a to po staletí. Dnes v době koronaviru i oni přehodnocují tento svůj návyk a snaží se dělat vše, aby jeho šíření zabránili. Berte prosím všechny mé rady pouze jako doporučení, nikoli dogma. Navíc zde popisuji ty spíše extrémní možnosti ochrany Vaší bezpečnosti. Nikdy prosím nezapomínejte na zdravý selský rozum. Etiketa a její pravidla vždy velí, aby byly dodržovány právě a jen v souladu s ním.

FAQ

Jak někoho upozorním na to, že si neumyl ruce?

Můžete zkusit větu: „Možná jste si toho nevšimli, ale teď je tu k dispozici dezinfekce a navíc je zdarma.“

Co když mi někdo zavolá, ví, že jsem doma, ale já se mu jednoduše pro spoustu povinností nemohu věnovat? Jak hovor ukončím?

Dnes se v žádném případě nemusíte omlouvat a ani nic vysvětlovat. Stačí jen říct: „Je mi to líto, nemohu se Vám teď věnovat. Ozvu se později.“ Dnes každý ví, že lidé doma nejen pracují, ale i učí své děti atd. Neznamená to pro nikoho, že ten, kdo je doma, automaticky nemá nic na práci.

Co dělat, když jste v obchodě s potravinami a najednou se k Vám někdo přižene a nerespektuje požadované odstupy?

Nepoučujte druhé, raději navrhněte, co byste měli dělat oba. Takže můžete říci: „Myslím, že bychom měli mezi sebou udržovat větší vzdálenost.“ Zkoušeli jste někdy použít svůj nákupní košík jako „nárazník“, který využijete k vymezení své bezpečné osobní zóny? Pokud ne, zkuste to, ale prosím vědomě a velmi opatrně.

Chybí Vám, že přes roušku nejste schopni jen očima dávat najevo své emoce, i když byste tak činili moc rádi?

Naučte se nejen usmívat očima. Supermodelka Tyra Banksová je na to mistr. Nechte se inspirovat jejími online videi.