fbpx

Jak být skvělým hostitelem, když ubytováváte hosty doma

15. června 2020

Jedno portugalské přísloví říká: „Návštěvy vždy potěší – pokud ne svým příjezdem, pak určitě odjezdem.“

 

Ať už budete hostit někoho jednu noc, nebo celý víkend, dlouholeté přátele, nebo kolegu z práce, stále pro Vás platí stejné zásady pohostinnosti. Vaším hlavním cílem totiž je, aby se u Vás hosté cítili jako doma. Přestože se musíte postarat o spoustu dobrého jídla a pití, uklidit a připravit program, nikdy nedovolte, aby Vás povinnosti převálcovaly a Vy jste už neměli prostor se se svými hosty skvěle pobavit.

 

POZVÁNÍ A SLADĚNÍ TERMÍNŮ

Pokud se celá návštěva neodehraje neplánovaně a tak říkajíc z hodiny na hodinu a Vy máte prostor pro organizaci a přípravu, pak si jako první krok se svými hosty pevně stanovte jejich datum příjezdu i předpokládané datum odjezdu. Přesná data i časy si vytyčte hned na začátku, ať je pro obě strany jasné, co mohou očekávat. Jakmile se na nich shodnete, měli byste si je raději ještě stvrdit e-mailem nebo textovou zprávou.

 

STANDARDY SLUŽEB

Asi všichni toužíme po tom, aby naši hosté ještě měsíce po návštěvě vzpomínali na krásné momenty strávené s námi. Aby tomu tak mohlo být, bylo by dobré si o svých hostech dopředu citlivě zjistit několik informací. Rodinné příslušníky samozřejmě znáte a nejspíš to nebude nutné, ale např. svého zahraničního obchodního partnera a jeho členy rodiny už asi ne úplně dokonale. Abyste v roli hostitele mohli zazářit a nastavit odpovídající standard služeb, měli byste znát např. koníčky hostů, oblíbené nápoje, vůně, květiny, vína nebo drinky, kulinářské preference, dietní omezení, ale i kulturní tradice, náboženské preference (včetně důležitých svátků) a v neposlední řadě také potřeby jejich domácích mazlíčků. Pokud jsou Vaše děti podobného věku jako děti hostů, bylo by fajn pozvat i je. Jen spolu s tím samozřejmě nezapomeňte naplánovat aktivity vhodné také pro ně.

Plánování a příprava

Asi se shodneme, že úplně nejdůležitější je mít připravený pokoj pro hosty, dostatek skvělého jídla, pití a nezapomenutelný program.

Pokoj pro hosty

Víte, že spát v ložnici pro hosty jednu nebo dvě noci je nejlepší způsob, jak si všimnout malých detailů, které lze vylepšit? Komfort a styl pokoje pro hosty je součástí celkového zážitku z návštěvy,
a tak by měl i on odrážet vkus a náladu zbytku domu nebo bytu.

Co by v něm rozhodně nemělo chybět:

 • Extra přikrývky a polštáře
 • Alespoň jedna elektrická zásuvka pro nabití mobilního telefonu a počítače
 • Budík
 • Papír, pero a ostré tužky na vhodném místě v místnosti• Přístup na internet
 • Dobré světlo na čtení vedle postele
 • Rádio a/nebo televize
 • Něco malého na čtení (časopisy nebo oblíbené knihy)
 • Závěsy nebo žaluzie na oknech
 • Karafa s vodou a sklenkami na nočním stolku
 • Prázdné odpadkové koše
 • Dostatek ramínek ve skříních

Nezapomeňte na koupelnu: 

 • Čisté osušky a ručníky
 • Nové mýdlo
 • Sklenice na pitnou vodu a čištění zubů
 • Nová role toaletního papíru v zásobníku a náhradní na viditelném místě
 • Šampon a krém na ruce
 • Nový zubní kartáček (jen pro případ) a zubní pasta
 • Léky proti bolesti hlavy a žaludku
 • Hygienické potřeby pro ženy
 • Fén na vlasy

 

PŘÍJEZD A PRVNÍ CHVÍLE V DOMĚ

Pokud hosté přijíždějí autem, poskytněte jim předem svoji přesnou adresu, nejlépe odkaz na GPS souřadnice. Pokud dorazí vlakem, autobusem nebo letadlem, poraďte jim, jak se dostanou až k Vám, nebo – ještě lépe – je sami vyzvedněte, popřípadě jim zařiďte odvoz. Jakmile Vaši hosté dorazí, doprovoďte je do jejich pokoje. Pokud jsou u Vás poprvé, udělejte jim krátkou prohlídku po domě. Pak jim dejte šanci vybalit a trochu zrelaxovat a nabídněte malé občerstvení. Až si odpočinou, nezapomeňte jim ukázat, jak regulovat klimatizaci nebo topení, ovládat TV, přihlásit se na Wi-Fi, obsluhovat bezpečnostní alarm atd.

 

PROGRAM

Jako hostitel jste zdrojem informací o aktivitách a atrakcích, které jsou k dispozici ve Vaší oblasti. Než hosté dorazí, měli byste mít v záloze několik nápadů, kam a za čím vyrazit. Vytvořte si společně rozvrh, který zahrnuje jak společné, tak sólo aktivity. Kromě nich samozřejmě diskutujte jídlo a chvíle odpočinku. Ukažte hostům webové stránky nebo brožury, kde najdou veškeré informace o místních památkách, restauracích, muzeích, obchodech, aktivitách pro děti atd. Pokud máte v úmyslu vařit, připravte si předem tolik jídla, kolik jen můžete, ať máte více času na zábavu. Pokud Vaši hosté přijíždějí během pracovních dnů, je důležité, abyste s nimi sdíleli svůj běžný rozvrh a oni si podle toho mohli naplánovat svůj program. Budíček o víkendu raději prodiskutujte také. Nezapomínejte ani na domácí zábavu, kdyby Vám nepřálo počasí, jako jsou např. deskové hry, puzzle, filmové večery atd. Pokud Vám hosté nabídnou jakoukoli pomoc, přijměte ji. Většinou to myslí upřímně a necítí se úplně komfortně, když jsou jen obskakováni.

 

ODJEZD

Zdvořilý hostitel nejen řekne svým hostům, jak moc si to s nimi užil, ale také je vyprovodí ke dveřím
a zůstane, dokud nejsou mimo dohled. Rychlým odchodem byste mohli navodit dojem, že už se těšíte na svůj běžný život bez nich. Když Vaši hosté musí vstávat ve tři ráno, aby stihli ranní let, a Vy se rozhodnete s nimi nevstávat, pak jim alespoň předem zařiďte odvoz na letiště.

 

KNIHA HOSTŮ

Vedení knihy návštěv je krásná tradice, která u nás není tak úplně běžná. Návštěvní knihu často vidíte na hradech, v palácích, oficiálních vládních rezidencích, majestátních domech a na velkých venkovských statcích. Je moc milé občas si ji prohlédnout a zavzpomínat na všechny ty, kteří Vás v průběhu let navštívili. A i hosté se cítí poctěni, že byli požádáni, aby se do ní podepsali, případně přidali malý komentář týkající se jejich pobytu.

 • Kupte si přesně tu, která bude odpovídat Vašemu vkusu.
 • Do horní části stránky napište název příležitosti a datum.
 • Požádejte hosty, aby se při odchodu do knihy podepsali.
 • Poskytněte jim kvalitní pero.

Zapamatujte si z každé návštěvy co nejvíce. Je vždy působivé, když se hostů např. za pět let znovu zeptáte, zda stále preferují konkrétní snídani nebo určitou značku vína.

 

FAQ

A co když žádný pokoj pro hosty nemám?

Pak hosty předem varujte, že nebudou mít samostatný pokoj, ať nejsou překvapeni a mohou si vybrat, zda je pro ně přijatelné přenocovat např. na rozkládací pohovce v obývacím pokoji, nebo se raději odeberou do hotelu či penzionu.

Jsem jako hostitel odpovědný za poskytování jídel i pro domácí mazlíčky?

Je to na Vás. Pokud chcete být dokonalým hostitelem, pak se hostů můžete s předstihem dotázat, co máte připravit pro jejich domácího mazlíčka, a koupit třeba jen menší balení na pár dní a zbytek jim dát při odjezdu s sebou. Jinak se všeobecně předpokládá, že strava pro mazlíčky je v režii hostů.

Pokud jsem na návštěvě, kdo platí stravu doma a v restauraci?

Pokud jste hostem přes noc nebo maximálně přes víkend, pak je hostitel ten, kdo hradí veškeré potraviny. Zůstáváte-li déle, měli byste nabídnout příspěvek nebo rozdělit spravedlivě účet za potraviny a dohodnout se s hostitelem. Při pozvání do restaurace se předem jasně dohodněte, kdo účet uhradí. Pokud hostitel navrhne, že účet zaplatí, můžete to akceptovat, anebo nabídnout úhradu účtu jako jistou kompenzaci a poděkování za ubytování a stravu. Hostitel by měl také jasně stanovit, když si účet přeje rozdělit tak, aby každý uhradil své výdaje.

Co když se hosté neplánovaně zdrží?

Pokud hosté zůstanou déle kvůli zrušení letu nebo jiným neočekávaným problémům, buďte jim nápomocni. Situace je pro ně pravděpodobně stejně obtížná jako pro Vás.Ale co s těmi, kteří se jen samovolně rozhodnou zůstat a Vy už s nimi dále nepočítáte? Těm se pak nestyďte klidně říct: „Moc jsme si to s Vámi užili, ale od zítra si už budete muset najít náhradní ubytování. Rádi Vám navrhneme a pomůžeme vybrat z několika hotelů či penzionů v okolí. Moc se těšíme na Vaši další návštěvu.“