fbpx

Jak být skvělým hostem, když jsem u někoho přes noc

22. června 2020

„Návštěva i ryba třetí den smrdí.“ 

 

Skvělý první dojem uděláte, když co nejrychleji svou pozvánku potvrdíte a uvedete den a čas svého plánovaného příjezdu a odjezdu. Pokud nejste schopni potvrdit pozvání během jednoho či dvou dnů, raději odmítněte, ať má hostitel šanci pozvat místo Vás někoho jiného. Nezapomínejte, že i když jste s hostitelem např. příbuzní, neznamená to, že se na víkend přiřítíte jen tak bez pozvání. Nelze také předpokládat, že Vaši příbuzní, pokud Vás pozvou, automaticky ubytují i Vaše děti a domácí mazlíčky. Vše se musí jasně domluvit předem a samozřejmostí je, že se pak o ně postaráte se vším všudy, jako byste byli doma. Hlavně po celý svůj pobyt pamatujte na to nejpodstatnější, a to že nejste v hotelu, ale na návštěvě! Tato myšlenka by pro Vás měla být v mnoha situacích dostatečným vodítkem a návodem na vhodné reakce a chování.

 

Co byste jako hosté měli

  • Přijměte pozvání ideálně maximálně na tři noci. O víkendu se obvykle přijíždí před večeří
    a v neděli po obědě nebo odpolední svačině se odjíždí. Pokud nemůžete zůstat na nedělní oběd, měli byste hostitele informovat předem. U Vašich nejbližších či rodiny toto pravidlo neplatí, tam se řiďte jen zdravým rozumem a intuicí.
  • Pokud máte při příjezdu zpoždění, zavolejte a omluvte se.
  • Mějte vlastní toaletní potřeby.
  • Bez souhlasu majitele nepoužívejte jeho telefon, počítač ani jakékoli jiné zařízení.
  • Uklízejte si po sobě včetně koupelny, stelte si postele.
  • Nabídněte svou pomoc. Nejlepší možností může být pomoc s konkrétním úkolem. Snažte se být citliví a zeptejte se, jak nejlépe můžete pomoci, například oloupat brambory, postarat se o děti hostitele, vyvenčit jejich psa. Během večeře vždy pomáhejte s odnášením talířů, pokud na to v domě není personál. Na konci pobytu nabídněte, že svléknete povlečení a uklidíte koupelnu.
  • Neplýtvejte zbytečně vodu při dlouhém sprchování.
  • Buďte přizpůsobiví a zapojujte se do jakéhokoli programu, který hostitel vymyslel.
  • Choďte včas ke stolu i na výlety, ať se na Vás nemusí čekat. Buďte u snídaně v dohodnutém čase, i pokud jste měli dlouhou noc a kocovina Vám velí si ještě trochu poležet. Je důležité, abyste jako hosté ctili místní rutinu a rituály.
  • Buďte zdvořilí a ohleduplní. Chvalte hostitele, že se Vám krásně spalo, moc jste si pochutnali, i když to tak vždy nemusí být.
  • Přestože hostitelé budou chtít, abyste se cítili jako doma, jídlo ani nápoje byste si neměli brát bez požádání.
  • Pokud není k dispozici Wi-Fi nebo je slabý signál, nestěžujte si. Když hostitel vybere nějaký program v TV, měli byste souhlasit.
  • Pokud je v domě nějaký domácí personál, chovejte se k němu přátelsky. Neměli byste jako hosté dávat pokyny soukromým zaměstnancům, ale měli byste je bez rozpaků nechat dělat jejich práci, ať už Vám třeba chtějí vzít, nebo dokonce vybalit kufr. Nezapomeňte jim za vše poděkovat.
  • Neměli byste kouřit v ložnicích, ale pouze se svolením a v místech, kde jsou již popelníky připraveny a pokud jeden z hostitelů kouří. Někteří hostitelé nabízí doutníky po večeři.
    V takovém případě je kouření povoleno i u stolu.
  • Překontrolujte si před odjezdem, že máte sbalené všechny své věci.
  • Už i po jednodenní návštěvě pošlete ručně psané poděkování. Pokud se však recipročně navštěvujete často, není to nutné.

 

Dopřejte soukromí

Občas stačí jen říct „Trochu mě zmohl čerstvých vzduch, bylo by v pořádku, kdybych si na chvíli zdříml/a?“ nebo „Pokud mě na hodinu nebo dvě nebudete potřebovat, zkontroluji si e-maily a trochu popracuji.“. Pozorný host neasistuje každé konverzaci, ale spíše se na chvíli ztratí v jiné místnosti v domě nebo odejde na krátkou procházku, aby hostitel a hostitelka měli také chvilku pro sebe.

Dárky

Očekává se, že jako host přivezete hostitelům nějaký dárek. Pro přenocování stačí např. láhev dobrého vína, delší pobyt vyžaduje něco trochu hodnotnějšího. Pokud mají hostitelé malé děti, je vhodné přivézt něco i jim. Můžete buď dárek přivézt s sebou, nebo jej pořídit až během pobytu, kdy získáte lepší představu o tom, co hostitelé chtějí nebo potřebují. Třetí možností je zaslat dárek co nejdříve po Vašem odjezdu.

Tipy na dárky:

  • Dárkový koš s lahůdkami, ovocem nebo čokoládou.
  • Kniha, po níž hostitelé touží.
  • Nejlepší volbou může být láhev chlazeného šampaňského nebo šumivého vína, které lze ihned otevřít. Ale pozor, nošení jídla a pití na velmi formální nebo velkolepou oslavu není vhodné.
  • Láhev likéru nebo koňaku, o kterých víte, že je mají Vaši hostitelé rádi.
  • Drobnost do kuchyně.
  • Pro golfisty tucet golfových míčků.
  • Sada pěkně zabalených bylinek nebo koření.
  • Rámeček, do kterého můžete na památku vložit nějaký povedený snímek pořízený během Vaší návštěvy.
  • Svíčky a svícny.
  • Květiny.
  • Za určitých okolností může být vhodnější pozvání do místní restaurace než utrácení peněz za nějaký dárek. Je-li Váš pobyt delší než jen víkend, pak je pozvání hostitelů do restaurace velmi vhodnou a doporučovanou satisfakcí. Pokud Vám hostitel navrhne restauraci, která se zdá být mimo Váš rozpočet, můžete s čistým svědomím reagovat např. takto: „Je mi to líto, vypadá to skvěle, ale myslím, že je to trochu nad mé možnosti. Mohli bychom jít někam jinam?“ 

 

Děkovný dopis

Pokud jste pozváni k někomu domů přes noc, projevují Vám tím hostitelé čest, kterou byste neměli brát jen tak. Jako hosté máte vůči hostitelům určité povinnosti. Bez ohledu na to, zda jste hostitele obdarovali, je důležité vyjádřit svůj vděk za pozvání ještě písemným poděkováním. Nezapomínejte, že i když Váš pobyt může přinést radost a potěšení jak Vám, tak hostitelům, pro ně to stále představuje značné množství práce, kterou museli vynaložit, abyste se cítili spokojeni. Nakoupili jídlo, uklidili celý dům, uvařili, naplánovali program a upravili svůj rozvrh tak, aby vyhovoval Vám. První věta takového dopisu by měla obsahovat slova díků a ocenění. Další věta by měla ocenit něco konkrétního, co se týkalo pobytu. Neváhejte a zmiňte více než jeden detail, který se Vám během návštěvy líbil. Můžete například psát o krásném ubytování, o chutných jídlech… Dopis ukončete například pozvánkou na pobyt u Vás. Ideálně ho zašlete v den příjezdu domů. Nikdy nečekejte déle než pár dnů.

 

FAQ Máte nějaký konkrétní vzor děkovného dopisu?

Drazí přátelé,

mnohokrát Vám děkujeme za pozvání. Nemůžeme zapomenout na Vaše útulné ubytování, chutná jídla, úžasný program a příjemné povídání. Těšíme se, až Vás znovu uvidíme. Příště byste u nás mohli přenocovat Vy, když se rozhodnete navštívit Prahu, co myslíte?

S úctou

Kučerovi

 

Drahá Jano,

děkuji Vám, že jste mně a mému manželovi dala k dispozici Váš krásný dům. Strávili jsem s Vámi nezapomenutelné chvíle a jsem moc ráda, že naši manželé měli konečně příležitost se navzájem poznat. Pokud se Vy a Váš muž někdy ocitnete v našem okolí, Patrik a já bychom byli moc rádi, kdybyste zůstali na pár dní zase Vy u nás.

Vaši přátelé

VeselÍ

Co mám dělat, když musím zůstat déle, než bylo dohodnuto? 

Pokud jako hosté musíte zůstat déle, než se očekávalo, tak byste se měli s hostiteli rozhodně podělit o náklady na jídlo a pití. Pomozte také s běžnými činnostmi, jako je nakupování, příprava jídla nebo dětem s domácími úkoly. Snažte se být co nejvíce užiteční.