fbpx

„Listina práv a svobod domácích mazlíčků“ aneb etiketa v péči o ně…

29. června 2020

Výběr psa je pro člověka možná jediná příležitost, jak si vybrat příbuzného. (Mordecai Siegal)

 

Víte, že nedávná studie v USA odhalila fakt, že více než polovina majitelů domácích zvířat, kteří byli zařazeni do výzkumu, uvedla, že pokud by uvízli na pustém ostrově, chtěli by tam raději mít svého domácího mazlíčka než společnost jakéhokoli člověka? Pro zajímavost, průměrně má každý z nás doma dva domácí mazlíčky. Další výzkumy potvrdily, že naši domácí mazlíčci jsou pro nás jednoznačně zdravotním přínosem – zvyšují náš věk, snižují stres, hladinu cholesterolu i krevní tlak. Díky nim se prokazatelně cítíme fyzicky i emocionálně lépe. A navíc na rozdíl od některých lidí  v našem životě jsou vždy rádi, že nás vidí! Pro starší a handicapované představují další výhody. Studie naznačují, že použití léků na předpis a náklady na péči o pacienty v domovech s pečovatelskou službou výrazně poklesly v zařízeních, kde byla přítomna zvířata. Stejně tak starší lidé sdílející domácnost s domácími mazlíčky mají méně zdravotních problémů a nechodí tak často k lékaři. Samé výhody pro nás majitele. Není tedy divu, že kde jinde než v USA vzniklo na ochranu našich mazlíčků jakési desatero či listina jejich práv a svobod, kterou tiše stvrdíme, jakmile si jakéhokoli zvířecího člena domácnosti pořídíme.

 

Tady je ono desatero  

  1. Máme právo být řádnými členy Vaší rodiny. Milujeme sociální interakci, chválu a lásku.
  2. Máme právo na nové podněty. Potřebujeme nové hračky, zkušenosti a pocit, že jsme šťastní.
  3. Máme právo na pravidelné cvičení. Bez něj bychom mohli být hyperaktivní, apatičtí nebo mít nadváhu.
  4. Máme právo se bavit. Baví nás se občas chovat jako klauni. Nečekejte, že budeme vždy předvídatelní.
  5. Máme právo na kvalitní zdravotní péči. V případě potřeby nás prosím vezměte k veterináři.
  6. Máme právo na dobrou stravu. Stejně jako někteří lidé nevíme, co je pro nás nejlepší. Jsme závislí na Vás.
  7. Máme právo nebýt odmítnuti kvůli Vašim očekáváním, že budeme skvělí výstavní psi nebo ukázkové kočky, úžasní hlídací psi, lovci nebo chůvy.
  8. Máme právo na řádný výcvik. Jinak by se mohl náš dobrý vztah pokazit a mohli bychom se stát nebezpečnými pro Vás samotné i ostatní.
  9. Máme právo na vedení a nápravu spíše na základě porozumění a soucitu než trestu a zneužívání.
  10. Máme právo žít důstojně, a až přijde čas, důstojně zemřít.

Tato listina poskytuje jen základní pilíř povinností v péči o běžné domácí mazlíčky. Pokud vlastníte exotická zvířata, jako jsou plazi, ryby, opice nebo ptáci, vzdělávejte se dál a raďte se se spolehlivými odborníky.

 

Složka domácího mazlíčka 

Udělejte si zvláštní složku, která bude o Vašem mazlíčkovi obsahovat co nejvíce informací. Záznamy
a všechny informace o jeho koupi, chovateli a rodokmenu pro případ, že potřebujete kontaktovat osobu, od níž bylo zvíře zakoupeno. Jména, adresy a telefonní čísla všech veterinářů a psích salonů, kam s ním chodíte. Extra kopie očkovacích průkazů. Telefonní číslo pro pohotovostní veterinární péči. Záznamy týkající se stravy: značka, kolik, kdy a jak často baští. Záznamy o výcviku, problémech
v chování atd. Zapište si i to, co má rád a naopak. Vše se bude hodit nejen Vám, ale i každému, komu ho svěříte do krátkodobé péče, pokud by někdy vyvstala potřeba.

Buďte ve střehu 

Přiznejte si, zda je Váš mazlíček vůči jiným zvířatům, lidem či dětem nepřátelský nebo agresivní. Pokud to o něm víte, buďte stále ve střehu a připraveni v případě potřeby zasáhnout. Kojenci, malé děti, starší osoby a osoby se zdravotním postižením by s domácími mazlíčky nikdy neměli zůstávat sami, tedy pokud k péči o ně nejsou zvířata speciálně vycvičena. Mějte připravený postup pro případ, že Vaše zvíře kousne jiné zvíře nebo osobu. Pokud chováte šelmy nebo jiné exotické druhy, uvědomte si rizika a odpovědnost vůči sobě a ostatním. Každopádně si sjednejte pojištění, které Vás kryje
v případě, že zvíře někomu ublíží.

Péče 

Pečujte o své miláčky pravidelně a v souladu s doporučeními Vašeho veterináře. Vyberte si profesionála, kde se cítíte příjemně. Výlety za profesionálním kadeřníkem stačí obvykle jednou měsíčně, v závislosti na plemeni. Mezitím je každý den kartáčujte a občas drobně zastřihněte. Kratší střihy jsou obvykle vhodné na léto, zejména pro černé chlupáče, kteří mají tendenci se snadno přehřát. V závislosti na rase je lze podle potřeby také každý týden doma vykoupat. To je rovněž ideální příležitost ke zdravotní prohlídce, kontrole očí, uší a úst a případných problémových oblastí kůže atd. Po koupeli zvíře pečlivě opláchněte a osušte, abyste se vyhnuli problémům s pokožkou. Použijte čisté ručníky určené jen pro ně a vysoušeč vlasů. Zuby a dásně byste pejskům měli čistit minimálně dvakrát týdně. Žvýkáním hraček a pochoutek lze péči o zuby podpořit. Veterinární lékař Vám poradí, kdy domácí zvíře potřebuje profesionální čištění zubů. Stříhání drápků provádějte podle potřeby. Pozor na tlapičky v létě i v zimě. Lze je chránit botičkami nebo vhodnými mastnými krémy. Při příchodu domů je otřete od soli vlhkým hadrem nebo vlhčenými ubrousky. Pokud jsou domácí zvířata chována venku, je důležité, aby existovaly ochranné ploty a vždy byl k dispozici stín, přístřešek a voda. Zvíře by nemělo být ponecháno samo, aby štěkalo, volně pobíhalo nebo obtěžovalo sousedy. Uvnitř domu mohou být určitá místa, kam mu vstup zakážete. Naučí se své hranice, jen pokud budete důslední. Nezapomeňte vyčistit kuchyňskou linku a povrchy dezinfekčními ubrousky, pokud se kočky nebo jiná malá zvířata na ně dostanou. Nenechávejte jídlo bez dozoru, pokud k němu má zvíře přístup. Pravidelně berte domácí zvířata k veterináři na nezbytná očkování (např. proti psince a kočičímu moru, vzteklině, kotcovému kašli, leptospiróze nebo zápalu plic) a uchovávejte si kopie těchto záznamů. Mnozí veterináři doporučují kastraci. To je ale pro každého majitele soukromá věc. Veterináře k tomu vedou pouze čísla, která ukazují, že jedna kočička se svými potomky může vyprodukovat až 420 000 koček za sedm let a fena za pět let dokáže zplodit se svými potomky až 67 000 psů!

Nebezpečí 

Pozor na otravy. Jsou způsobeny tím, že naše zvířátka pozřou např. nežádoucí léky. Málokdo ví, že smrtelně nebezpečné je pro ně i „obyčejný“ aspirin a ibalgin. Pozor i na vitamíny a minerály.
Z potravin je nebezpečná hlavně hořká čokoláda, kofeinové výrobky, alkohol, ale i cibule, česnek, hroznové víno nebo syrové maso. Mimo jejich dosah skladujte také čisticí prostředky a vyhněte se pěstování jedovatých rostlin, jako je např. břečťan popínavý, oleandry, cykasy, narcisy či rododendrony, ale i různé druhy hub. Otravu prozradí krev ve stolici, zvracení, krvácející čumák nebo nezvyklá apatie zvířete.

Čistá domácnost i s domácími mazlíčky 

Domácí mazlíčci vyžadují práci navíc, o tom není pochyb. Mějte na paměti, že pokud mají povoleno pohybovat se po různých kouscích nábytku, postelích nebo kobercích, budou tato místa vyžadovat zvláštní péči. Jejich pelíšky by se měly prát každý týden nebo podle potřeby, určitě však alespoň jednou měsíčně. Většinu z jejich hraček můžete každý týden umýt v myčce nádobí. Misky na jídlo
a vodu je třeba čistit častěji, nejlépe po každém krmení. Právě misky bývají často zdrojem nepříjemných pachů. Výbava pro domácí mazlíčky, jako jsou hračky, předměty na péči o ně, vodítka, jídlo, léky atd., by měla být uložena vždy na jednom místě. Nemějte obavy, s dnešními technologiemi v čisticích prostředcích může Váš dům stále zářit čistotou a svěže vonět, přestože se Vám v něm prohání několik zvířecích rošťáků.

Kulinářské standardy 

Veterinář je tím nejlepším, kdo Vám poradí ohledně potravin, léků a výživových doplňků. Jak zvíře stárne, konzultujte s veterinářem vše častěji a pečlivěji postupujte podle jeho pokynů. Ideální je, aby krmení obstarávala jen jedna osoba v domácnosti za účelem kontroly příjmu potravy a předcházení případné obezitě zvířat. Nekrmte domácí zvířata jídlem od stolu. Uchovávejte jejich pokrmy ve vzduchotěsných nádobách a nenakupujte jich zbytečně mnoho. Je důležité dbát na jejich čerstvost.

Oblečení  

Móda pro domácí mazlíčky může být jak praktická, tak pobuřující… Volba je jen na Vás.

Zábava 

Stýkat se s ostatními domácími mazlíčky a lidmi je velmi důležité. Vaši rodinní miláčci tím udržují své sociální dovednosti a Vy se tak vyvarujete jejich zbytečné agresivity nebo naopak plachosti. Zabavte je interaktivními hračkami nebo aktivitami. Můžete jim vložit žrádlo do gumové hračky nebo do papírových pytlíků, ať si dají práci je vylovit. Ve vodě nechte plavat kousky ledu, ať si s nimi mohou hrát. Kočkám pořiďte něco na šplhání a schovávání, pejskům dopřejte pohyb. Nikdo nemá rád domácí zvířata, která skáčou, působí nepříjemnosti sami sobě nebo se chovají nevlídně k jiným zvířatům či lidem. Pokud máte problémy s tím, že právě to Vaše je agresivní, dbejte na preventivní opatření k jeho ovládání pomocí vodítek, náhubků atd. Všichni psi by měli být vyškoleni v základních hlasových povelech, jako jsou např. sedni, lehni, ke mně, dej atd., abyste je mohli mít pod kontrolou. Včasný výcvik je ten nejlepší. Domácí zvíře tak nebude mít šanci vytvořit si špatné návyky, natož je opakovat. Pokud se vyskytnou problémy s chováním, poraďte se co nejrychleji se svým veterinářem. Jako majitelé často potřebujeme školení právě my sami o tom, jak nejlépe řešit problémy. Vzdělávejte se, abyste dobře a co nejrychleji porozuměli jejich nežádoucímu chování a byli schopni to napravit.

 

Pokud jde o výcvik, pamatujte na následující: 

  • Začněte s ním co nejdříve.
  • Často odměňujte (jídlo a pochvaly jsou účinnější než tresty).
  • Buďte důslední, stanovte pevná pravidla a vždy je dodržujte.

Existuje mnoho vynikajících knih a zdrojů, ale obecně když dodržujete tato tři základní pravidla, Váš mazlíček bude reagovat pozitivně. Pokud jde o cvičení, poraďte se se svým veterinářem. Například průměrný pes potřebuje nejméně patnáct minut aktivní hry nebo cvičení, a to třikrát denně. Vrcholem může být výlet do psího parku, a to jednou týdně. Některá plemena vyžadují mnohem více pohybu než ostatní, takže je důležité si čas s nimi plánovat. Naštěstí většina malých domácích mazlíčků – kromě psů – je méně náročná na čas i pozornost.   

 

Cestování 

Pokud domácí zvířata často cestují autem, stanovte si od počátku postupy, jak to bude probíhat. Mnoho majitelů dává přednost tomu, že jejich čtyřnozí kamarádi cestují v přepravní bedně. Pokud je převážíte v autě volně, ujistěte se, že nemají přístup k jídlu, lékům nebo jiným věcem, které by neměli spolknout. Je obzvlášť důležité si uvědomit, že zvířata nesmí být nikdy ponechána bez dozoru ve vozidle po dlouhou dobu, protože se snadno dehydratují. Nezapomeňte vzít s sebou kamkoli na cesty jejich jídlo, léky, misku nebo láhev na vodu, hračky, obojek, cestovní známku, na delší cesty zdravotní potvrzení od veterináře, cestovní pas a pomůcky na mytí. Pokud jsou zvířata přepravována letecky nebo jinými prostředky, je nejlepší mít včas připraveny uklidňující prostředky (existují i homeopatické), přepravní papíry, doklady, vodítka, náhubky, cestovní bedny atd. Poraďte se s odborníky na přepravu. Pokud mají být zvířata přepravována letecky, pečlivě si předem prohlédněte, kde a jak budou přepravována, mějte připraveny potřebné dokumenty a specifikujte velmi pečlivě pokyny pro péči. Nejlepší je dodat vlastní jídlo, nezapomeňte jim nechat oblíbenou přikrývku a nějaké hračky. Před cestou je pokud možno vykoupejte a odblešte a tři až čtyři hodiny předtím, než se vydáte na delší trasu, je nekrmte. Pečlivě sledujte, zda těsně před odjezdem nevykazují známky špatného zdraví, v případě potřeby informujte zaměstnance, kteří jsou za přepravu odpovědní. Nikdy nesvěřujte svá zvířátka tam, kde máte pochybnosti o péči, jíž se jim bude dostávat.  

 

FAQ

Jak čistit mazlíčkům zuby?

Nejdříve jim nechte pár dní jen slíznout pastu ze svého prstu. Pak jim začněte pastou masírovat dásně a nakonec zapojte zubní kartáček. Vnitřní stranu zubů si umí vyčistit docela dobře sami jazykem, vnější část je na Vás.

Co když je zvíře dehydratované?

Vezměte ho do stínu a dejte mu vodu. Postříkejte ho chladnou vodou, a to v oblasti třísel, uší
a bříška, a pusťte na něj větrák. Pokud vidíte, že se i tak necítí dobře, vezměte ho k veterináři.

Jak podat zvířeti léky?

Nejprve mu dejte kousek oblíbeného jídla bez léků a poté do něj přidejte lék. Nebo mu vložte tabletku až na zadní část jazyka, zakloňte hlavičku a vyčkejte, dokud prášek nespolkne.

Jak odstranit zápach?

Zkuste zašpiněné místo umýt roztokem dvou hrnků vody, lžíce jedlé sody a octa. Víte, že na trhu existuje např. Stink Finder, ultrafialová baterka, která pomáhá najít skryté zdroje pachu domácích zvířat?