fbpx

Jakých společenských přešlapů se v novém roce vyvarovat

6. ledna 2020

Vánoční čas je z hlediska etikety pro nás většinou tou největší zkouškou. Není jiné období v roce, kdy si znalosti této disciplíny můžeme ověřit tak intenzivně v praxi. Večírky, společenská setkávání, předávání dárků, návštěvy restaurací se stolováním i na té nejformálnější úrovni to všechno je pro většinu z nás náplň měsíce prosince. Takže se určitě shodneme na tom, že všechny ty krásné zážitky i letos ruku v ruce doprovázel stres z toho, jak neudělat žádný přešlap při představování, u večeře, jak se trefit s dárkem, jak se správně obléci atd. Pojďme si tedy teď sami pro sebe shrnout to, co se nám loni úplně nepovedlo a na co bychom si měli dát v tom letošním roce o to větší pozor. Já se Vám v následujících pár řádcích pokusím shrnout to, co když z hlediska dobrých zvyků budeme ctít a dodržovat, nám zaručí, že naše okolí nám už nějaké to drobné faux pas moc rádo odpustí.

Nebuďte nezdvořilý

Sice je to staré ohrané pravidlo, ale věřte, že stále nejlépe funguje. Zdvořilost, úcta a pevný charakter, ty se ctí napříč společenským žebříčkem. Nezapomínejte na to, že když se nás třeba i nechtěně někdo dotkne, máme my lidé paměť jako slon. Důvěru tak lze ztratit bleskurychle, ale získat ji zpět trvá kolikrát nesnesitelně dlouho!

Nechoďte pozdě

Tím že chodíte včas na schůzky, prokazujete respekt k druhým. V dnešní uspěchané době se přeci snažíme ušetřit každou minutu, abychom měli čas na sebe a své nejbližší. Pokud tedy nechcete riskovat, že vás příště už nikdo nikam nepozve a vy tak přijdete o spoustu úžasných zážitků a skvělých lidí, choďte jednoduše včas.

Nezapomínejte představit sebe i druhé

Nezapomeňte představit lidi, kteří se navzájem neznají. Pokud si nepamatujete ani jedno z jejich jmen, zdvořile řekněte něco jako: „Je mi to líto. Vím, že jsme se potkali, ale nemohu si vzpomenout na vaše jméno“. V dnešní době je společensky přípustné představovat se také sám. „Promiňte prosím, mohu vás na chvíli vyrušit? Rád bych se vám představil“, tak může znít například jeden ze způsobů. Nezapomínejte, že hostitel představuje své hosty, nadřízený své podřízené, muž svou manželku či partnerku a děti.

Nevěnujte se mobilnímu telefonu v přítomnosti druhých

To je nejen za mě snad ten největší nešvar dnešní doby. Než vezmete telefon do ruky ve společnosti někoho jiného, zvažte, zda je to opravdu nevyhnutelné. Dáte tím, byť jen na malou chvíli najevo, že je pro vás někdo jiný v ten daný okamžik o něco důležitější. Pokud tedy váš telefon vyžaduje okamžitou reakci, zdvořile se omluvte a snažte se to vyřešit co nejrychleji. Nikdy ale nechatujte a neposílejte sms během stolování.

Včas potvrďte svou účast nebo se omluvte

R.S.V.P. je francouzská zkratka věty Repondez s´il vous plait, což v překladu znamená odpovězte, prosím, čímž se na pozvánkách myslí, potvrďte svou účast, nebo se omluvte. Na pozvánky odpovězte, co nejdříve je to možné. Pokud jste pozvání jednou přijali, neměli byste ho rušit. Pokud se přeci jen nemůžete dostavit, omluvte se s dostatečným časovým předstihem, ať mají hostitelé šanci poupravit své organizační plány.

Naslouchejte

Získejte si přízeň mezi lidmi, na kterých vám záleží. Stačí malý trik. Nehovořte jen o sobě, zajímejte se o druhé. Položte jim pár otázek, a pak pozorně naslouchejte, když se vás dotyčný zpětně zeptá, se zájmem odpovězte. Vzájemná konverzace je vždy tou nejpříjemnější pro obě zúčastněné strany.

Dbejte na správné stolování

Pokud o sobě v této oblasti tak trochu pochybujete, je na čase nahlédnout do nějaké moudré knihy o stolování nebo se zapsat na nějaký z našich kurzů. Jen v kostce raději připomenu: Respektujte zasedací pořádek, nezačínejte jíst dříve než hostitelé, věnujte se dámě po Vaší pravici, při jídle nespěchejte, nemluvte s plnými ústy, nezapomínejte na správné zacházení s ubrouskem, neopouštějte stůl, zatímco ostatní ještě jí a rozhodně neodcházejte dříve než hlavní host.

Děkujte

Vždy poděkujte za dárek, pozvání či jakoukoli projevenou laskavost. Pokud to jde ihned, tak nezapomínejte použít kouzelné slovo „Děkuji“. Pokud ne, není dnes ničím výjimečným poděkovat mailem či telefonem. Puncu luxusu a výjimečnosti v každém případě dosáhnete, pokud se rozhodnete poděkovat písemně děkovnou kartičkou. Každý ocení čas i invenci, které jste do poděkování tímto způsobem museli investovat.