V minulém blogu jsem se Vám snažila dát návod na to, jak udržet poker face, když dostanete nechtěný dárek. Je tedy nasnadě dát Vám pár tipů na dárky, kterým se raději vyhnout, pokud jste právě Vy tím, kdo obdarovává.
Při výběru dárku myslete na vkus a potřeby toho, komu se ho chystáte dát. Nezapomínejte ale ani na prostředí, kde dárek budete předávat. Pokud tam bude nějaké „publikum“, mějte je na zřeteli. Dávat nějaké choulostivé dárky před zraky dětí – no, pokud se Vám chce pak zodpovídat jejich zvídavé otázky, tak hodně štěstí. Nezapomínejte také, že kdykoli jste někam pozváni, měli byste vzít s sebou dárek pro hostitele, i kdyby to měla být jen maličkost. Dejte přednost raději nějaké klasice, ať kvůli přílišné kreativitě náhodou nešlápnete vedle. Lahví vína, svíčkou nebo sadou dekorativních mýdel určitě nikdy nic nezkazíte.
Na které dárky ale raději úplně zapomenout, ať už je nesete hostitelům, nebo oslavencům?
1. Dárky, které by mohly obdarovaného ranit. Každý se v průběhu života musíme poprat s nějakou tou lehčí či těžší překážkou. Nedarujte proto raději nic, co by dotyčnému připomínalo přesně to, s čím právě svádí boj. Ať už je to nadváha, deprese, nebo finanční trable. Vyberte raději něco pozitivního. Žena, která zápasí se svou váhou, může ocenit náhrdelník s malým komentářem, že právě ten ještě zvýrazní její krásnou tvář. Někdo, kdo trpí depresí, může uvítat dárkový poukaz na masáž nebo skvělou večeři.
2. Knihy na téma seberozvoj. Nezáleží na tom, jak moc Váš přítel potřebuje emocionální, psychologickou nebo fyzickou pomoc, vyhněte se tomu, abyste mu na toto téma dali knihu, pokud výslovně neřekne, že ji chce. Místo toho mu raději darujte poukaz do knihkupectví a nechte ho, ať si sám vybere, co cítí, že potřebuje.
3. Cokoli, co vypadá levně. I když máte na dárky limitovaný obnos peněz, vždy se dají najít kvalitní věci, které nestojí jmění. A tak např. místo nekvalitního, levného kousku oblečení darujte raději předplatné nějakého módního časopisu. Dotyčná si na Vás vždy, když jím bude listovat, vzpomene, a navíc má šanci tam objevit nějakou inspiraci šitou na míru přímo jí.
4. Cokoli, co se týká osobní hygieny. Sáhněme si do svědomí. Pokud bychom na pracovním večírku rozbalili deodorant, šampon na mastné vlasy či zastřihovač chloupků, kdo z nás by nepojal podezření, že asi zrovna kolegům nevoníme nebo působíme, jako kdyby nás osobní hygiena úplně míjela. No jen při pomyšlení na to se mi hanbou kroutí prsty na nohou. Raději si dejte tu práci a zjistěte, jakou hudbu dotyčný poslouchá nebo co čte, a kupte mu lístek na koncert nebo nějakou pěknou knižní novinku.
5. Putovní dárky. Není zakázáno darovat darované. Tedy pokud je věc nová a nepoužitá, jen se tzv. někdo netrefil do Vašeho vkusu a potřeb. Mějte se ale na pozoru, ať ji nedarujete právě tomu, kdo ji původně dal Vám.
6. Cokoli, co dotyčný zjevně nemůže nebo nebude používat. Například sklenice na víno se někomu, kdo ho nepije, asi moc hodit nebudou, stejně jako třeba popelník nekuřákovi. Pokud Vám záleží na tom, abyste dotyčného dárkem potěšili, udělejte si čas a zjistěte, co se mu opravdu líbí, co má rád a po čem touží.
7. Oblečení s „vtipným“ nápisem. Možná si myslíte, že tričko s vtipným nápisem je skvělý nápad. Zdá se, že ano, ale máme bohužel každý trochu jiný smysl pro humor, takže za mě to také raději neriskujte.
Věřím, že se Vám letos povede vybrat ty nejúžasnější dárky a že budete celý vánoční čas rozdávat svému okolí jen pohodu, radost a štěstí. Držím Vám palce a myslím na Vás.