fbpx

Jak na povedeného sv. Valentýna

7. února 2020

Než Vám dám pár tipů, jak zazářit na sv. Valentýna, neodpustím si trochu historie. Ještě donedávna to nebyl u nás úplně běžný svátek, tak věřím, že Vás stejně jako mě zajímá, kde se tento veleúspěšný marketingový počin vlastně vůbec vzal. Svátek sv. Valentýna se slavil původně především v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky. Jedna legenda, ta veselejší, tvrdí, že je odvozen od svátku Lupercalia. V předvečer tohoto dne bylo totiž zvykem dát do „urny lásky“ lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž si z ní pak vytáhl jeden lístek a ta, jejíž jméno na něm našel, se měla v následujícím roce stát jeho milou.

Jiná legenda, ta tragičtější, míní, že tento svátek vznikl jako pocta knězi Valentýnovi, který v Římě tajně a přes zákaz Claudia II. oddával mladé páry. Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili, protože se obával, že by nešli do boje a raději zůstávali doma se svými rodinami. Kněz byl nakonec zatčen a právě 14. února popraven.

Tak si vyberte, kteráz legend je Vašemu srdci milejší a zda vůbec tento anglosaský svátek chcete slavit. Pokud ano, pak byste neměli na svého milého či milou zapomenout a z lásky mu nebo jí darovat alespoň nějakou drobnost. Píšu blog o etiketě, a tak bych Vás tu teď asi měla zahrnout informacemi o tom, co byste měli a neměli v tento den dělat, což dodržím, ale vezmu to trochu zkrátka. Myslím si totiž, že když darujete květinu, nikdy tím nic nezkazíte a zaručeně potěšíte. Proto Vás dnes raději uvedu do tajů řeči květin, než abych Vás dlouze poučovala o správném valentýnském chování.

Valentýnská inspirace v kostce:

Za mě je nejdůležitější hlavně nezapomenout! Sice nás dnes všude bombardují reklamy, které nám na tento svátek opravdu nedají zapomenout, ale někdy ta přemíra vlastně škodí a nám se to v tom dnešním chaosu klidně může stát. Dejte si proto raději upomínku do kalendáře! Je to jen minutka, která Vám stojí za to, abyste se vyhnuli případné několikadenní tiché domácnosti, protože jste Valentýna takzvaně zazdili.

A zadruhé je důležité překvapit!

  1. Zkuste být tentokrát originální. Nekupujte raději žádné spodní prádlo, ať náhodou nevyberete špatnou velikost a nestrávíte pak celý večer utěšováním, že Vaše milá určitě nepřibrala, že má stále velikost 36, že jen Italové šijí své kousky více slim, a proto jí ta sexy noční košilka přes zadeček trochu pne.
  2. Dejte si tento večer elektronický detox, vypněte televizi i wifi a věnujte se jeden druhému.
  3. Láska prochází žaludkem, tak uvařte něco skvělého a nezapomenutelného. Je spousta různých potravin, které zvyšují sex-appeal. Např. ústřice jsou silné afrodiziakum, podobnou moc má prý i čokoláda, avokádo nebo mandle. Vykouzlete k večeři něco alchymisticky rajcovního a zažijte pak úžasnou noc.
  4. Co takhle napsat třeba milostný dopis nebo alespoň pár láskyplných řádek, i když se zrovna necítíte jako Shakespeare? Myslím na papír a tužkou. Váš protějšek určitě ocení Vaši snahu a invenci a na rozdíl od textové zprávy nebo e-mailu si ho bude moci uschovat a v krizovějších momentech Vašeho vztahu vyhledat, přečíst a připomenout si Vaše krásné momenty. Třeba Vám pak i odpustí nějaký ten drobný přešlap. Je dobré myslet na zadní vrátka a darovat „dva v jednom“, to se vždy vyplatí!
  5. Čím ale stoprocentně překvapíte, potěšíte, zahřejete u srdce a nikdy nešlápnete vedle, jsou květiny. Jenže i ty se dají dát tento rok jinak, originálněji, když budete vědět, jak na to. Nechte květiny mluvit za sebe a pošlete jejich prostřednictvím svůj vzkaz. V mnoha zemích se nejčastěji darují na Valentýna růže, ale pozor, není to pravidlo, např. v Dánsku jsou to překvapivě sněženky. Každý druh květiny, její zaříznutí a naaranžování má svůj význam. Dárek v podobě jediné růže např. říká, že příjemce je pro Vás ten jediný. Květiny, které se nakloní doleva, představují Vás, ty nakloněné doprava obdarovaného. Pozor také na barvu. Červená reprezentuje lásku, vášeň a sílu, fialová věrnost a rozvážnost, modrá krásu a vytrvalost, oranžová barva odkazuje na bohatství a hojnost, růžová pro změnu na mladost a lásku, purpurová je znakem vyšší moci, bílá představuje nevinnost, upřímnost a čistotu srdce, zelená je barvou naděje a štědrosti, žlutá tradičně značí žárlivost. Nemusíte přiběhnout hned s velkou kyticí. Když dorazíte na schůzku např. s ananasem, naznačíte svému protějšku, že prosíte alespoň jeden polibek, třeba na odpuštění. Nebo pokud je Váš vztah právě na úplném bodě mrazu, můžete využít Valentýna a zkusit poslat na adresu své polovičky balíček lískových ořechů – to totiž v řeči květin znamená naději na usmíření.

 

No a abychom byli trochu konkrétnější, mám pro Vás tip na květinu jako poděkování a vysvětlení, proč z lásky dáváme nejčastěji kombinaci rudé růže, nevěstina závoje a kapradí.

Děkovat byste mohli např. pár kousky irisů, které symbolizují zprávu. Doplňte je zvonkem jako symbolem vděčnosti, mátou pro vyjádření vřelosti a amarantem neboli laskavcem, jehož jméno mluví samo za sebe.

Pokud se bojíte riskovat a sázíte na jistotu, pak svou lásku určitě obdarujte klasickými rudými růžemi, protože ty říkají „miluji tě“, dozdobenými nevěstiným závojem znamenajícím věčnou lásku a kapradinou jako symbolem upřímnosti.

A jak je to s počtem květin? Sudý prý nosí smůlu, jenže to překvapivě platí jen v našich končinách. Ve světě je to jiné. Dvanáct růží tam např. říká: „Myslím na tebe dvanáct měsíců v roce.“ Dvacet čtyři růží pak: „Mé myšlenky ti patří celých dvacet čtyři hodin denně.“ Takže jak vidno, je třeba ctít pravidla, ale na druhou stranu je správné nenechávat se jimi příliš svazovat, pokud existují někde třeba jiná, pro Vás vhodnější, svobodnější a více tvůrčí.
A právě Vám, kdo hledáte svou vlastní cestu, přikládám květinový slovníček a držím palce, ať se Vám sice v rámci všech pravidel, ale zcela svobodně a originálně podaří říci vše, co budete mít 14. února 2020 na srdci.

Ať víte, co vyslovíte, když darujete:

Fiala zimní – Toužím neustále po tobě, mám tě plnou hlavu, jsem věrný.
Frézie – Nepozbývej naděje.
Fuchsie – Byl bych šťastný, kdybys mě mohla milovat. Trápím se, že ti svoji lásku nemohu dát najevo.
Gardénie – Tajná láska.
Gerbera – Jsem upřímný.
Ibišek – Polepši se.
Iris – Mám pro tebe zprávu. Projev úcty. Víra. Naděje.
Kala – Proč jsi tak chladná?
Karafiát – Roznítila jsi mou lásku.
Konvalinka – Zamiloval jsem se na první pohled.
Kopretina – Tvá krása je jen pýchou.
Kopřiva – Marně se namáháš.
Kosatec – Tiché vody břehy melou. Pouze ty mi můžeš vrátit klid.
Lilie bílá – Věřím ti, že jsi nevinná, nic nedám na lidské řeči.
Lilie červená – Netuž po bohatství!
Myrta – Naše láska vede k manželství.
Narcis – Koho by neupoutala tvá krása? Zůstaň stále taková.
Orchidej – Mohu tvé srdce obměkčit?
Růže – Vyznávám ti lásku.
Růže bílá – Soužím se, neboť jsi mnou opovrhla.
Růže červená – Náležím zcela tobě.
Růže oranžová – Touha.
Růže rudá – Miluji tě.
Růže rudá & žlutá – Blahopřeji.
Růže růžová – Věř mi. Půvab.
Růže růžová & bílá – Vždy tě budu milovat.
Růže žlutá – Žárlím na tebe.
Slunečnice – Nemůžeš se zříci alespoň trochu své hrdosti?
Tulipán – Jsi skvělý milenec.
Tulipán rudý – Miluješ nádherně.
Tulipán žlutý – Ve tvém úsměvu je slunce.