fbpx

Uspořádejte vlastní party

13. července 2020

Večírek, na němž jsou všichni zajedno, je ztracený večer. (Albert Einstein)27

Máte chuť uspořádat oslavu, ale na slavnostní večeři nemáte zrovna teď finance anebo se Vám s ní jednoduše nechce strávit spoustu času? Pak např. taková koktejlová party může být praktickým řešením, jak pobavit větší počet hostů v mezích Vašich finančních možností. Další výhodou takové party je i relativně velká časová svoboda. Dá se totiž upořádat v podvečer třeba jen mezi pátou až sedmou hodinou, ale i před obědem nebo tradičně od cca sedmi do deseti hodin večer. Dalším jejím, a to rozhodně ne bezvýznamným plusem je fakt, že se dá zorganizovat nejen doma, ale například i na zahradě, na lodi, v klubu nebo v netradičních pronajatých místnostech, třeba v muzeu. Drobnou nevýhodou je nutnost obsluhujícího personálu. Budete potřebovat někoho, kdo hosty přivítá
a pomůže jim s kabáty, dalšího, který si vezme na starost bar, i někoho, kdo bude doplňovat talíře, skleničky, poklidí nepořádek atd. I tady se dá ušetřit tím, že Vám pomohou dospívající děti, přátelé nebo někdo z rodiny. Na party můžete pozvat hosty ústně i písemně. Je na Vás, zda připojíte RSVP, či nikoli. Při výběru pozvaných by se měl brát ohled na to, aby měli co nejvíce společných témat k zábavě i povídání. Časté jsou dnes i party s nějakou tematikou a mnohdy hosté také přispějí nějakým pokrmem či pitím na samoobslužný bufet. Dříve party pořádaly pravidelně jednou týdně či měsíčně zámožné rodiny, pro které to byla jistá forma přijímání návštěv. Hosté volně přicházeli, obsloužili se malými sendviči, vínem, čajem, kávou, pohovořili s hostiteli a odešli.

 

Party doma

Pokud pořádáte party doma, pak ideálně na zahradě, nebo na ni vyčleňte jedinou místnost, tu největší možnou. Předejdete tak tomu, aby se Vám hosté rozeběhli po bytě či domě. Pokud se Vám do jedné místnosti všichni hosté nevměstnají, pak z té menší vytvořte bar a v druhé se bavte a popíjejte. Na party nikdo nepočítá, že bude usazen, ale pokud pozvete starší hosty nebo těhotné ženy, myslete na to, aby nemuseli prostát celý večer. Stejně tak pokud jste pozvali maximálně deset hostů, pak s největší pravděpodobností budou posedávat na židlích a gaučích, takže se ujistěte, že máte dostatek míst pro všechny přítomné. Květinová výzdoba a hudba jsou vždy moc milým bonusem. Pokud nechcete, aby se Vám hosté procházeli nekontrolovaně po domě, raději si dejte tu práci a označte jim cestu na toalety. Ujistěte se, že všechny místnosti přístupné pro hosty jsou uklizené.

 

Nápoje a bar

Mějte hlavně dostatečné množství všech druhů skleniček! V nabídce nápojů se meze nekladou. Nezapomínejte na dobrý výběr i nealkoholických nápojů (sodovky, minerálky, ovocné džusy ad.)
a milý bude i jeden nealkoholický koktejl. Co se týká těch alkoholických, mějte dostatečné zásoby bílého, červeného a perlivého vína. V teplejších měsících může být poptávka i po růžovém.
A samozřejmě nezapomeňte na pivo. U lihovin by bylo vhodné mít na výběr alespoň ze tří druhů. Vybírejte podle chutí svých hostů. Nejoblíbenější bývají vodka, gin, rum, tequila nebo whisky. Z aperitivů jsou stále žádané např. vermuty, martini či aperol. Koňak nebo portské můžete mít připravené jako digestiv. Aby si nepochutnal jen jazýček, ale i oko, myslete na ozdoby drinků a koktejlů. Vděčný je citron s limetkou, ale i čerstvá máta, bazalka, bylinky nebo olivy. Dbejte i na vhodnou výbavu pro barmana, aby byl schopen namíchat požadované koktejly. Většinou se neobejde bez kyblíku a kleštiček na led, šejkru, odměrky, míchací lžičky, sítek a samozřejmě ani ostrého nože. Požádejte ho, aby dával hostům ke každému drinku malý ubrousek. Ten usnadní držení ledového skla a zabrání kapání vody z orosené skleničky. Mějte vždy dostatečné množství ledu!

Kalkulace

V průměru vypije host jeden až dva nápoje za hodinu.

Z jedné láhve šampaňského rozlijete cca 5 skleniček (píšťal).

Z jedné láhve vína (750 ml) rozlijete cca 5 skleniček.

Z jednoho litru alkoholu vyrobíte cca 22 drinků (45 ml na jeden).

 

Pohoštění

Když pijeme, máme jednoznačně větší chuť k jídlu, takže mějte připraveno dostatečné množství občerstvení. Vhodné jsou jednoznačně jednohubky, kanapky, drobné španělské tapas, minipizzy, které si buď můžete koupit, nechat dovézt od cateringové společnosti, či vyrobit sami. Podmínka je jediná – občerstvení na koktejlech se musí dát jíst bez příborů. Servírujte je postupně během večera, přinášejte stále nové druhy. Šest různých druhů by pro party s více hosty mělo stačit. Počítejte, že každý sní dvě až tři porce. Pokud party plánujete na celý večer, pak připravte raději až deset různých druhů. Nabídnout můžete také mističky s ořechy, olivami a slanými dobrotami. Nezapomeňte na ubrousky. Pokud se nejedná pouze o koktejlovou party, ale i tzv. koktejlový bufet, pak by měli hosté dostat tolik jídla, aby jim nahradilo večeři. Servírujte ale jen takové pokrmy, které mohou bez ztráty kytičky setrvat v pokojové teplotě i více než hodinu. Manipulace s nimi musí být snadná, protože se hosté obsluhují sami. U lehčích předkrmů počítejte tři porce na hosta. Hlavní chod nabídněte jeden masový a druhý vegetariánský, vždy porci pro hosta a jednu porci navíc u každého čtvrtého hosta. Grilovaná masa a zelenina jsou skvělým tipem. Občerstvení formou bufetu by mělo být prostřeno na stole, kde je dostatek místa, aby se hosté mohli obsloužit sami. Prostíráte-li pokrmy, které nelze konzumovat bez nože a vidličky, pak musíte myslet na stoly a židle k sezení. Pokud jídlo podáváte na špejlích nebo špízech, pamatujte na jejich likvidaci. Ubrousky a příbory naservírujte na jedné straně samoobslužných stolků, talíře na druhé.

Oblečení

Obléci se můžete od okouzlujících koktejlových šatů pro ženy a obleků pro muže až po ležérní oblečení pro letní večerní drink na zahradě. Pozvánka by měla poskytnout náležité vodítko. V každém případě se snažte převléci z pracovního nebo denního oblečení do něčeho slavnostnějšího.

Povinnosti hostitele

Hostitelé by měli pozdravit své hosty při příchodu a ujistit se, že mají co pít. V ideálním případě by jim někdo jiný měl otevřít dveře a sundat kabáty. Pokud je to reálné, co nejvíce hostů by mělo být vzájemně představeno, a to už na samém začátku. Jakmile přijde většina hostů, hostitel se může přesunout do hlavní místnosti a zkontrolovat, zda se lidé navzájem dobře baví a že nikdo z hostů není nijak odstrčený nebo izolovaný. Ke konci večírku se hostitelé odeberou k východu, aby jim hosté mohli poděkovat a rozloučit se.

Povinnosti hosta

Není třeba přijít přesně na čas a ani není nutné se zdržet až do konce. Hosté by se měli po příjezdu přivítat s hostiteli a alespoň krátce promluvit s každým, s kým jsou seznámeni. Nemluvte jen s přáteli, nezůstávejte pouze s partnerem nebo manželem, naopak se snažte navázat řeč alespoň se dvěma pro Vás před party neznámými hosty. Pokud nikoho neznáte, neváhejte se seznámit. Nezabředávejte do dlouhých hovorů. Ideální je desetiminutový small talk. Volte vhodná témata a respektujte osobní zónu každého ze zúčastněných. Pokud setrváváte v rozhovoru delší dobu, pak se neváhejte omluvit a posunout se dál. Můžete říct něco jako: „Je tolik starých přátel, se kterými ještě musím pohovořit, takže se moc omlouvám“ nebo „Bylo to s Vámi tak milé, ale předpokládám, že i Vy byste se rádi pověnovali ještě někomu dalšímu“. Alternativním řešením je vypravit se hledat pití nebo hostitele. Nemluvte ale o tom, že chcete odejít, když pak strávíte ještě hodiny v rozhovoru s někým jiným. Před odchodem vždy vyhledejte hostitele, se kterým se rozloučíte a krátce poděkujete. Nezdržujte dlouhým loučením další odcházející hosty. Party jsou vhodné pro seznámení a krátké rozhovory, nikoli pro dlouhé soukromé povídání.

Konec party

Na ukončení party platí pro hostitele jednoduchá taktika. Přestaňte servírovat nápoje a tím dostatečně signalizujete konec večírku.

 

FAQ

Kolik potřebuji najmout barmanů?

Pokud plánujete večírek pro více než dvacet lidí, je rozumné najmout si barmana. Pokud je seznam hostů v rozmezí čtyřiceti až padesáti, budou zapotřebí barmani dva.

Kam po jídle s párátkem a jednorázovým nádobím?

Nedávejte žádné použité předměty zpět na bufetový stůl. Místo toho je držte v ubrousku, dokud nenajdete odpadkový koš.

Když dopiju koktejl, smím sníst ozdobu?

Ozdobu z vrchní části skleničky smíte sníst rukou, tu, co Vám zůstane na dně vysoké sklenice, vyndejte lžící. Když pijete koktejl, jedinou nepoživatelnou položkou, kterou byste měli nechat ve sklenici, je brčko.